Haber Detayı
2021-03-22 21:17
Spor salonları en güvenli mekanlardır

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan “Koronalı bir kişiden spor salonunda tam 45 üyeye virüs bulaştığı iddiası, gündeme adeta bomba gibi düşmüş...

Spor salonları en güvenli mekanlardır

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan “Koronalı bir kişiden spor salonunda tam 45 üyeye virüs bulaştığı iddiası, gündeme adeta bomba gibi düşmüş ve zaten zor bir dönemden geçen spor salonları tamamen durma noktasına gelmişti.

Bu konuda geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyen sektör temsilcileri, hem söz konusu haberi yalanladı hem de gerçek rakamları kamuoyu ile paylaştı.

 

Akla mantığa aykırı bir durum

Türkiye Salon Sporları Platformu ve Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası (TSİİS) Başkanı Nihat Güler, Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’nın Anadolu Ajansı’na verdiği demecin son derece talihsiz olduğunu beyan ederek, “Ben İl Sağlık Müdürümüzü olaydan sonra aradım ve sektör adına üzüntülerimi belirttim. Çünkü Trabzon’un bir ilçesinde yaşandığı iddia edilen, Covid-19’lu bir hastanın spor salonunda aynı anda 45 kişiye virüs bulaştırması ne bilimsel gerçeklere, ne de akla mantığa uymamaktadır! Kendisi de bu konuda çok üzgün ve asla spor salonlarını hedef almak gibi bir niyetinin olmadığını, sadece covid-19’a yakalanan hastaların evlerinde izole olması gerektiği mesajını vermek istediğini söyledi. Kaldı ki söz konusu olay bundan 3-4 ay önce yaşanmış” dedi.

 

Turnike sistemi var

Türkiye’de spor salonlarının pandemi başladığından beri HES kodu uygulamasına geçtiğini vurgulayan Güler, “Günümüzde artık neredeyse tüm spor salonlarında turnike sistemi var. İçeride aynı anda kaç kişinin spor yaptığı, kimlik bilgileri vs. bilgisayardan takip ediliyor. Hijyen istasyonlarından spor aletlerinin arasındaki mesafelere kadar her detayı dikkatlice takip ediyoruz. Ancak bu gibi asılsız haberler, zaten zor durumdaki esnafımızı olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

 

En güvenilir sosyalleşme mekanı

Bilim insanlarının hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli egzersiz ve spor yapmayı tavsiye ettiğini de hatırlatan Güler, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz Türkiye’de milyonlarla ifade edilen büyük bir camiayız. Toplum sağlığına ve sporcuların yetişmesine önemli katkılarımız var. Spor Salonları aynı zamanda en güvenli sosyalleşme mekanları… Herkesi güven içerisinde spor salonlarında spor yapmaya davet ediyoruz.”

Toplantıda söz alan dünya şampiyonu Serkan Yılmaz da, temiz ve güçlü bir toplum için herkesin spor salonlarına destek vermesi gerektiğini söyledi.

Etiketler: Nihat Güler, spor salonları, Türkiye Salon Sporları Platformu ve Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası (TSİİS) Başkanı Nihat Güler

Yorumlar
Kategorideki Diğer Haberler
Muzaffer Batumlu’yu andık
Muzaffer Batumlu’yu kaybettik…
Çocukların güvenli adresi; Hikaye Diyarı
Spor salonları en güvenli mekanlardır
Kadıköy’de neler oldu, neler olacak?
Yüzgül’ün yüzü güldü!
Mourinho suçunu kabul etti
Dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho hakkında flaş gelişme yaşandı
Terim’in alacağına tırpan
Fatih Terim’in TFF’den kazanacağı tazminat bedelinin tamamını Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlayacağı açıklanmıştı
Cemaat'in futbol ağı
Gazeteci Toygun Atilla, yeni kitabı “İfşa”da Cemaat’in futbol yapılanmasına ilişkin ayrıntıları yazdı
Platini gözaltına alındı
UEFA eski başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi soruşturması kapsamında gözaltına alındı
Bostanlı halk oyunlarında da iddialı
Bostanlıspor Halk Oyunları 8-10 yaş ekibi çalışmalarına Bostanlı Gode Cengiz Spor Tesislerinde başladı
Royal Youth zirveye uzandı
Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde 2019 Yaz Mevsimi’nin en iyisi belli oldu
Kadıköy’e “Kadıköy Modern” mi geliyor?
Kadıköy Life Dergisi, yayınlanan yeni sayısında bu konuya yer verdi
Sergio Ramos’un gurur gecesi
Sergio Ramos'un hayatını konu alan belgeselin gösterimi İspanya'nın başkenti Madrid'de yapıldı
Fair Play ödülleri dağıtıldı
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından verilen 2018 Türkiye Fair Play Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi
Getir patili dostlara sahip çıkıyor
‘Mama Gönder’ projesini hayata geçiren Getir, HAYTAP iş birliği ile bu yıl beşinci kez sokak hayvanlarına sahip çıkıyor