Haber Detayı
2021-03-29 09:22
Başarının perde arkası…

Milli Takımın Hollanda karşısında aldığı 4-2’lik galibiyetin özü Şenol Güneş’in rakibi iyi analiz etmesi ve onların da yeni bir kadro ile karşımıza çıkmalarıdır. Tecrübeli birçok isim olmayın...

Başarının perde arkası…

Milli Takımın Hollanda karşısında aldığı 4-2’lik galibiyetin özü Şenol Güneş’in rakibi iyi analiz etmesi ve onların da yeni bir kadro ile karşımıza çıkmalarıdır. Tecrübeli birçok isim olmayınca Milli Takım da bu fırsatı değerlendirmiş oldu. Burak ile beraber biz golleri attık ve rakip kaçırdı. Son dakika da penaltıyı da Kaleci Uğurcan çıkardı ki bu da bize rakibin boş bir takım olmadığını gösteriyor.

Hollanda futbolcu yetiştirip Avrupa pazarına satan bir ülke ve bu yeni isimleri de vitrine çıkarıyorlar. Onların eksikliği forvetlerinde ve Orta sahalarında daha tecrübeli bazı isimlerin olmamasıydı. Hollanda karşısına çıkan takımda kaleci Uğrcan ve Ozan Tufan vardı. Kalan 9 kişi ise Avrupa’ya bizden transfer olan oyuncularla Avrupa da alt yapı eğimi alan ve orada oynayan futbolculardan oluştu. Böylece Hollanda’yla başa çıkan ve goller atan bir takım sahada vardı.

Bu arada Şenol Güneş’in geçen yılki milli maçlarda Yusuf Yazıcı takıntısı vardı. Onu aşmış olduğunu da gördük. Yusuf’u ilk 11’de oynatmıyordu ve sonradan oyuna alıyordu. Alınca da Milli Takım pozisyonlara giriyordu. Ben de bu durumu çok yazdım. Yusuf Yazıcı Lille’de başarılı ve formdayken neden ilk 11’de çıkmıyordu diyorduk. Şimdiyse Hollanda ve Norveç maçlarındaki formuyla başarıya katkı sağladı.

 

Norveç Türkiye’yi yenmek istiyordu   

2022 Dünya Kupası maçlarında gruptaki rakiplerimizden en önemlisi Norveç’ti. Hollanda’nın arkasından ikinci olup Türkiye’yi geride bırakıp gitme planları yapmışlardı. Takımda da Haaland ve Sörloth’a güveniyorlardı. Defans ve orta saha oyuncularımız bu iki oyuncuyu iyice bloke edince oynayamadılar. Direkten dönen şut da Norveçlilerin moralini bozdu.

Milli Takım bu oyun sistemini diğer maçlarda da uyguladığında bizim 2022 Dünya Kupası’na gitme şansımız olacaktır.

Letonya’yı da yendikten sonra Eylül ayına kadar milli maç oynanmayacak. Nedeni de Haziran ayında Avrupa Uluslar Kupası’nın oynanacak olmasıdır. Türkiye o turnuvaya iddialı bir şekilde gideceğini gösterirken, kadrodaki tüm oyuncular artık birbirlerinin futbollarını ve oyun stillerini biliyor.

2002 de bu yana en iyi jenerasyonlardan birini yakaladık. Bu durumdan yararlanmalıyız. Yararlanıyoruz, yararlanacağız da.

2002 Dünya Kupası’ndan bu yana Dünya Kupalarına gidemiyoruz. O kupada Milli Takımın başında Şenol Güneş vardı. 2022 Dünya Kupası’na gidersek ilginçtir 20 yıl sonra yine Şenol Güneş’le katılmış olacağız. Bu Türk futbolunun gelişmesi ve dünya futbol pazarına birçok Türk oyuncunun transferi için şans olacaktır.

Letonya’yı da geçtiğimizde Milli Takım yolun yarısını geçmiş olacaktır. Norveç’le evimizde oynayacağız. Karadağ, Letonya ve Cebelitarık takımlarını da yenebilecek güçteyiz. 2021 Sonbaharına iddialı girmek için Letonya’yı yenmek zorundayız.

Milli Takımımız bunu başarabilir. Başaracak da…

Etiketler: futbol, sporvitrini.com, Ali Bektan A Milli Takım, spor