Haber Detayı
2021-04-29 05:24
İstanbul yeniden F1’e ev sahipliği yapacak

Dünyanın en önemli otomobil yarışı etkinliklerinden Formula 1, 2021 yılında bir kez daha Türkiye'ye gelecek. 11-13 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan Kanada GP'nin iptal olduğu ve yerine Türkiye GP'n...

İstanbul yeniden F1’e ev sahipliği yapacak

Dünyanın en önemli otomobil yarışı etkinliklerinden Formula 1, 2021 yılında bir kez daha Türkiye'ye gelecek. 11-13 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan Kanada GP'nin iptal olduğu ve yerine Türkiye GP'nin dahil edildiği resmen açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını gerekçesiyle geçtiğimiz sezon iptal edilen Kanada Grand Prix'si, bu yıl da iptal edildi. Formula 1 yönetimi ise 6 Haziran'da Bakü'de düzenlenecek olan Grand Prix sonrası en uygun adayın Türkiye olmasında karar kıldı.

Formula 1 yönetiminden yapılan açıklamada 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park'la anlaşıldığı açıklandı.

 

Seyircili mi olacak?

Geçen sezon dokuz yıl aradan sonra Türkiye'ye dönüş yapan ve pandemi nedeniyle seyircisiz düzenlenen Türkiye Grand Prix, bu sezonda seyircili olup olmayacağı, salgının seyrine göre belirlenecek.

Konuya dair  ilgili İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, şu bilgiyi aktardı; "Halkımızın ve misafirlerimizin bu heyecana ortak olmasını çok istiyoruz. Devletimizin aldığı pandemi önlemleri sayesinde en kısa sürede biletleri satışa çıkarmayı planlıyoruz"

 

İstanbul muhteşem bir pist

Formula 1 CEO'su Stefano Domenicali ise Türkiye'nin yeniden 2021 sezonu takvimine eklenmesiyle ilgili şöyle konuştu; “Bu sezon Kanada'ya gidemeyecek olmak büyük hayal kırıklığına neden olsa da, geçen sezonki inanılmaz yarıştan sonra Türkiye'nin yeniden takvime gireceğini açıklamaktan büyük heyecan duyuyorum. Tüm taraftarlarımızın sezonun dramatik başlangıcından ötürü heyecanlı olduğunu biliyorum ve Türkiye, pist üstünde harika mücadelelerin olduğu muhteşem bir pist."

 

Geçen yıl Türkiye GP’si sezona damga vurmuştu

Geçen sezon 9 yıl aradan sonra Türkiye'ye dönen Formula 1, nefesleri kesmişti. Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'sini, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazanmış ve efsane sürücü damalı bayrağı ilk sırada görerek sezonun bitimine üç etap kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu ilan etmişti.

 

Sezonun en iyi yarışı seçildi

Formula 1'de 2020 sezonunun en iyi yarışı, Mercedes'in Büyük Britanyalı sürücüsü Lewis Hamilton'ın şampiyonluğu garantilediği Türkiye Grand Prix'si seçildi.

 

F1'in 2020 sezonundaki en iyi 5 yarışı

Türkiye Grand Prix

İtalya Grand Prix

Sakhir Grand Prix

Avusturya Grand Prix

Toskana Grand Prix

Etiketler: Formula 1, spor, F1, İstanbul , motorsporları