Haber Detayı
2021-05-09 11:01
Hakan Reçber Tokyo yolcusu

Milli tekvandocumuz Hakan Reçber, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenle...

Hakan Reçber Tokyo yolcusu

Milli tekvandocumuz Hakan Reçber, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Tekvando Avrupa Kıta Elemeleri’nde ülkemizi Hakan Reçber ve Emre Kutalmış Ateşli temsil etti. Her sıklette iki sporcunun kota kazanacağı elemelerde Hakan Reçber, olimpiyat vizesi kazanırken, Emre Kutalmış Ateşli rakibine son saniyede verdiği puanla olimpiyat oyunlarının uzağında kaldı.

Elemelere 1 numaralı seri başı olarak katılan Hakan Reçber, erkekler 68 kiloda ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Macaristan’dan Levente Jozsa’yı, çeyrek finalde ise İsveç’ten Ali Alian’ı yenerek kota maçı yapmaya hak kazandı. Ev sahibi Bulgaristan’dan Vladimir Dalakliev ile karşılaşan Hakan Reçber, büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmada rakibini 10-9 mağlup ederek Tokyo 2020 biletini cebine koydu.

 

Kutalmış son saniyede kaybetti

Erkekler +80 kiloda bir diğer kota umudumuz Emre Kutalmış Ateşli ise, ilk turu maç yapmadan geçtikten sona çeyrek finalde Belarus’dan Arman-Marshall Silla’yı 25-17 mağlup ederek kota maçına çıkmaya hak kazandı. Hırvatistan’dan Ivan Sapina ile karşılaşan milli tekvandocumuz, son saniyesine 13-12 önde girdiği karşılaşmayı 14-13 kaybederek olimpiyat kotası alamadı.

 

Sayıyı beşe çıkardık

Hakan Reçber’in kazandığı kotayla tekvandoda Türkiye’yi temsil edecek sporcu sayısı beşe yükseldi. Daha öncesinde kadınlar 49 kiloda Rukiye Yıldırım, 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, 67 kiloda Nur Tatar ve +67 kiloda Nafia Kuş, olimpiyat oyunlarına katılma hakkı kazandı.

 

Her sporcumuz madalya adayıdır

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, “Bulgaristan’da 5. kotamızı kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tam kadro katıldığımız bayanlardan sonra erkeklerde Hakan Reçber de bileğinin hakkıyla olimpiyat kotasını kazandı. Emre Kutalmış Ateşli ise son saniyede verdiği puanla bu hakkı elde edemedi. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek her sporcumuz madalyaya adaydır. Tokyo’da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: tekvando, Hakan Reçber, Tokyo Olimpiyatları, spor