Haber Detayı
2021-08-07 18:51
Tokyo’dan mutlu dönüyoruz...

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 13 madalya ile 32. sırada tamamladı. 13 madalya iyidir. En son 12 madalyayı 1948 Olimpiyatları’nda almıştık.

Tokyo’dan mutlu dönüyoruz...

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 13 madalya ile 32. sırada tamamladı. 13 madalya iyidir. En son 12 madalyayı 1948 Olimpiyatları’nda almıştık.

Bu sonuçlar başarılı mıdır?

Başarı var ki, madalya var… Sonuçta başarılı sayılırız ancak, 180 kişilik bir sporcu kafilesi ile gittiğimiz Tokyo’dan daha fazla madalya ile dönmemiz gerekirdi.

Buna da şükür…

Yalnızca maratonda yarışacak bir sporcumuz kaldı.

Madalya alan sporcularımızı tanıyalım:

Okçuluk: Mete Gazoz                  (altın)

Boks: Busenaz Sürmeneli           (altın)

Boks: Buse Naz Çakır                   (gümüş)

Karate: Eray Şamdan                   (gümüş)

Güreş: Rıza Kayaalp                     (bronz)

Güreş: Taha Akgül                        (bronz)

Güreş: Yasemin Adar                   (bronz)

Jimnastik: Ferhat Arıcan            (bronz )

Tekvando: Hakan Reçber           (bronz)

Tekvando: Hatice Kübra İlgin    (bronz)

Karate: Merve Çoban                  (bronz)

Karate: Ali Sofuoğlu                     (bronz)

Karate: Uğur Aktaş                       (bronz)

Geçmişte daha başarılı olduğumuz olimpiyatlar da oldu. Fakat bundan önceki iki olimpiyatta da başarılı olduğumuz söylenemezdi.

 

 

Rio ve Londra’dan çok daha iyi durumdayız

Örneğin 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandık. Daha sonra 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin (altın) ve Gamze Bulut (gümüş) dopingli çıkınca Türkiye’nin madalya sayısı üçe düştü.

2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemiz 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya ile toplamda 8 madalya çıkardık.

Bu iki olimpiyatı baz alırsak… Evet, 2020 Tokyo Olimpiyatları 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz madalya ile toplamda 13 madalya çıkarmışız.

13 madalya az değil… Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak, Türkiye daha iyisini yapmaya layıktır.

 

Hayal kırıklığı yaratanlar: Rıza ve Taha

Bilindiği gibi 130 kilo gerekoromen dalında Rıza Kayaalp bu sıkletin favorisi gösteriliyordu. Çünkü sporcumuz son Avrupa ve son dünya şampiyonu idi. Rıza’nın en zorlu rakibi ise 38 yaşındaki Kübalı Nuno Gomez’di. Gomez’in güreşi bıraktığı söylenirken, 2020 Tokyo’da tekrar çıktı minderlere.

Güreşçimiz Rıza Kayaalp’le Çeyrek Finalde ‘erken bir final’ yaptı Nuno Gomez ve maçı rahat bir şekilde aldı. Sayı makinası olan Kübalı tüm rakiplerini açık ara yenerek dördüncü kez Olimpiyat altın madalyasının sahibi olarak bu alanda tek olduğunu da ilan etmiş oldu.

Bu rekor daha önce üç olimpiyat ve bir gümüş ile Rusya’dan Aleksander Karalin’e aitti.

Serbestte kesin altın madalya alır diye baktığımız Taha Akgül de yine Amerikalı rakibi Steveson karşısında çaresiz kaldı. Erken final diyebileceğimiz bu maçı 8-0 kazanan Amerikalı güreşçi şampiyon olunca, Taha Akgül’e repesaj’dan bronz madalya maçları yapma şansı doğdu. Güreşçimiz bu şansı iyi kullandı ve tıpkı Rıza Kayaalp gibi bronz madalyaya uzandı.

Ağırdaki bu iki güreşçimizden de doğrusu altın madalya bekliyorduk. Lakin Kübalı Nuno Gümez ile Amerikalı Gable Dan Steveson bu hesabımızı bozdu.

Bir paragraf da Amerikalı ağır sıklet güreşçisi Gable Dan Steveson’a açmak istiyorum: Bu güreşçi müthiş… Rakiplerini hep sayı tuşu ile yeniyor. Üstelik hiç yorulmak bilmiyor…

Sakin ve kendinden emin… Böyle giderse, o da tıpkı Kübalı Nuno Gomez gibi arka arkaya 4 olimpiyat altın madalyasının sahibi olabilir.

Neyse, biz kendi işimize bakalım…

Sahaları, salonları ve her türlü sporun icra edildiği tesisleri son derece modern hale gelen Türkiye artık Olimpiyat Oyunlarında 30’uncu, 40’ıncı değil her zaman ilk 10’da olabilmeli…

Madalya ile dönen tüm sporcularımızı ve bu sporcuların yetişmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Var olun… Sağ olun…

Etiketler: 2020 Tokyo Olimpiyatları, tokyo, Japonya, spor, Türkiye, sporvitrini.com, Hüsameddin Acar