Haber Detayı
2022-03-21 15:48
İstanbul maraton heyecanına hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen N Kolay 17. İstanbul Yarı Maratonu basın toplantısı Swissotel The Bosphorus’ta ve eş zamanlı olarak Metaverse&rsqu...

İstanbul maraton heyecanına hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen N Kolay 17. İstanbul Yarı Maratonu basın toplantısı Swissotel The Bosphorus’ta ve eş zamanlı olarak Metaverse’te gerçekleştirildi. Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, yarı maraton tarihinde en yüksek kayıt sayısına ulaştıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından N Kolay’ın isim sponsorluğunda düzenlenen N Kolay 17. İstanbul Yarı Maratonu, 27 Mart 2022 Pazar günü start alacak. World Athletics’in (Dünya Atletizm Birliği) Elit kategorisinde yer alan yarış Tarihi Yarımada’da koşulacak.

 

Swissotel The Bosphorus ve Metaverse’te aynı anda

Etkinliğin basın toplantısı Swissotel The Bosphorus’ta ve aynı anda Metaverse’te gerçekleştirildi. Fiziki toplantıyla eş zamanlı olarak Metaverse’te de düzenlenen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Metaverse üzerinden katılım sağladı. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca da yer aldı.

 

 

İstanbul için gerekirse, aynı anda 5 yerde oluruz      

Fiziki basın toplantısında yer almayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, aynı anda Metaverse üzerinden gerçekleştirilen canlı yayına avatarıyla katıldı. İmamoğlu, “Bu sene de dünyada her alanda konuşulan, gelecekte yaşam biçimimizde farklılık yaratacağını gördüğümüz Metaverse’le tanıştık. Metaverse dünyaya neler getirecek hep birlikte göreceğiz, ama bugün gördük ki, aynı anda iki yerde olmamızı sağlayabiliyor. 16 milyon İstanbullu için beş yerde aynı anda olmak için ne yapmamız gerekiyorsa, biz onun peşinden gitmeye devam edeceğiz. 2021 yılında İstanbul’da kadınlarda kırılan dünya yarı maraton rekoru, N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nu, dünyanın en hızlı parkuru yaptı. Bu yıl da aynı heyecanla N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nu gerçekleştirmek üzere hazırız.” diye konuştu.

 

Dünyanın en önemli maratonları arasında

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da Tarihi Yarımada gibi kıymetli bir alanı, sporun birleştirici gücüyle taçlandırdıklarını belirterek, “Bu sene de çok keyifli bir yarış olacağı kanaatindeyim. Dünyanın en iyi elit atletleri 27 Mart’ta İstanbul’da mücadele edecek. İBB olarak spora ve toplum sağlığına faydalı olacak işlere imza atmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

 

Kayıtlarda rekor sayıya ulaşıldı

Teknolojinin çağdaş olanaklarından tüm faaliyet alanlarında yararlandıklarının altını çizen İ. Renay Onur, Metaverse ile aynı anda hibrit bir toplantı yaparak öncü bir adım attıklarını söyledi. Bu yıl kayıtlarda rekor katılımcı sayısına ulaştıklarını ifade eden Onur, 10.389 sporcunun parkura çıkacağını belirterek “Beni sevindiren en önemli gelişmelerden biri de yabancı sporcu katılım sayısında da rekor kırmış olmamız. 65 farklı ülkeden 650’nin üzerinde yabancı sporcu Tarihi Yarımada’da koşacak. Bu veri de atletizm dünyasının İstanbul’daki yarışlara olan ilgisinin arttığını açıkça gösteriyor. 21K’da toplam 3.400 sporcunun finish görmesini bekliyoruz. Bu rakamı yakalarsak katılım sayısında olduğu gibi finisher sayısında da bu yıl yarı maraton tarihinin en iyi sonuçlarını elde etmiş olacağız.” diye konuştu.

 

Mükemmelliği yakalayan bir organizasyon

İstanbul’daki etkinliklerin başarılı bir şekilde organize edildiğine dikkat çeken TAF Başkanı Fatih Çintimar, “N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda elit atlet sayısı yüksek çünkü İstanbul Yarı Maratonu çok iyi organize edilen etkinlik. Bu atletlerin gelmesi için sunduğunuz parkurun iyi dizayn edilmesi, kot farkının minimize edilmesi gerekiyor. Bunların hepsi İstanbul’da yapıldı. Elit atletler de İstanbul’u daha çok tercih etmeye başladı. İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu organizasyon anlamında mükemmelliği yakaladı.” ifadelerini kullandı.

 

Hem amatör, hem de profesyonelleri kucaklıyor

Aktif Bank olarak, Spor İstanbul iş birliğiyle başladıkları maraton yolculuğuna N Kolay 17. İstanbul Yarı Maratonu ile devam ettiklerini belirten Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca, “Hem profesyonelleri hem de amatörleri kucaklayan bu spor etkinliğinin, İstanbul gibi güzel bir şehirde ve böyle kapsayıcı bir şekilde düzenlenmesine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. 27 Mart günü, 8 bin yılı aşkın zamandır nice medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi yarımadada 73 elit atleti ve 10 bini aşkın amatör koşucuyu ağırlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. Kasım ayında düzenlenecek olan N Kolay İstanbul Maratonu ile ilgili de Metaverse üzerinden heyecan verici birçok sürpriz projeye imza atmayı planlıyoruz” dedi.

Etiketler: N Kolay 17. İstanbul Yarı Maratonu, atletizm, spor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spdr AŞ