Haber Detayı
2022-09-27 09:54
Rumkale’de şölen tadında festival…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, ayrıca İncil'in nüshalarının çoğaltıldığı yer olarak da rivayet edilen, ‘Fırat&rsq...

Rumkale’de şölen tadında festival…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, ayrıca İncil'in nüshalarının çoğaltıldığı yer olarak da rivayet edilen, ‘Fırat’ın incisi Rumkale'de gerçekleşen 5. Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali, yörenin doğal güzellikleri arasında yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği ve bu yıl 13 ülkenin 38 şehrinden bin350 sporcunun katılımıyla gerçekleşen festival, son derece zevkli mücadelelere sahne oldu.

Tarihin tozlu yaprakları arasında kalan birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen ve Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil'in nüshalarının çoğaltıldığı yer olarak rivayet edilen Rumkale'nin, Allah vergisi güzel doğasındaki festival, tüm sporcu ve su sporları tutkunlarının beğenisini topladı.

Yavuzeli ilçesi sınırları içinde kalan doğa ve tarihin iç içe olduğu Rumkale'nin dünyaya tanıtılması ve beraberinde spora olan ilgiyi artırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte derece alanlara ödülleri verildi.

 

 

Fırat’ı ‘Gülistan’ yapmak adına…

Festivalin açılış töreninde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Davut Gül başta olmak üzere şehrin protokolünde yer alan seçkin ve saygın isimler yer aldı.

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Vali Davut Gül festivalin açılışında katılımcılara hitaben birer konuşma yaptı.

Başkan Fatma Şahin konuşmasında Gaziantep’in yalnızca fıstığı, katmeri, baklavası, patlıcan kebabı yani yalnızca gastronomik değerleriyle değil, aynı zamanda sportif özellikleriyle de öne çıkan bir şehir olduğunu söyledi.

Başkan Şahin, Gaziantep’in kültür ve medeniyet köprüsü görevi görevini üstlendiğinin altını çizerek, “Gençlerimiz burayı görmeli. Bu tarihi güzelliği hissetmeli. Bu görkemli tarihten aldığı güç ve duygularla geleceği inşa etmeli. Bizler de, tüm bu değerleri yüreğimizde hissetmeliyiz. İşte tam da bu nedenle, bu uğurda gençlerle birlikte Fırat’ı ‘Gülistan’ yapmak için buradayız. Hedef olarak belirlediğimiz spor, bilim ve eğitim şehri Gaziantep dedik. Bu uğurda gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bireysel, ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atıyoruz. Ancak bu yetmez. Amacımız bunun toplumsal bir başarıya dönüşmesi. Spor şehri Gaziantep’te yapılan tesislerle, açık ve kapalı spor alanlarıyla, dağıtılan malzemelerle, oluşturulan kulüplerle koyduğumuz bu hedef için altyapımızı hazırladık. Rumkale de hedeflerimize ulaşabilmek adına, bu yolculuktaki en önemli kilometre taşlarından biri.

Anadolu’nun gençleriyle birlikte dünyanın gençleri, gelecek yıl burada yarışacaklar. Bu işin kaybedeni yok. Çünkü sporun kaybedeni yok. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyerek işaret ettiği gençler burada. Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Spor ne kaybetme üzüntüsü, ne de kazanma sevincidir. Spor özgüvendir, cesarettir” sözlerini de referans alarak, Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çektirerek, İstiklal Marşımızı okuttuğumuz dünyada, başarıdan başarıya koşmak için çaba harcıyoruz. Özetle, Fırat’ı dünyaya tanıtmak için hiçbir eksiğimiz yok. Bunu başaracak güce de, Anadolu’nun burada Fırat’ta olduğu bilincine de sahibiz” dedi.

 

 

Üzerine koya koya ilerliyoruz

Gaziantep Valisi Davut Gül ise festivali düzenleyen Büyükşehir Belediyesi ve emeği geçen ekibine teşekkür ederek şunları söyledi; “Rumkale’nin kültür ve spor boyutu var. Kültür boyutuna baktığımızda restorasyonlar tamamlanıyor ve bir iki yıl içerisinde kazılar tamamlanacak. Üstteki evlere çeşitli fonksiyonlar vererek turizmin hizmetine sunulacak. Büyükşehir Belediyesi ile beraber yaptığımız cam teras ülkemizin en büyük cam terası.

 

 

Her kulvarda üzerine koya koya yolumuza devam ediyoruz. Bu özel ve güzel yöre sizlerle beraber çok daha iyi tanıtılacak ve hem Gaziantep, hem de Türkiye adına önemli bir kıymet olacak. Birçok festivalde farklı özellikler bulabiliriz ancak bu festival tam bir aile festivali ve de şölen tadında. Eşlerimizle, ailemizle bir hafta sonu,  hem Fırat’ın güzelliklerini hem de yaşanan coşkuyu görelim diye geldik. Bu festival gelecekte parmakla gösterilip hepimiz için bir prestij meselesi olacak.”

 

 

Kıyasıya mücadelede kazananlar ödüllerini aldı

Festival kapsamında ilk mücadele dragon bot kategorisindeydi. Bu yarışmanın kazananı Samsun Büyükşehir Belediyesi Takımı oldu, A&T Bank Takımı ikinci, Balence Tuzla Takımı üçüncülüğü elde etti. Su topu kategorisinde Şehitkamil Belediyesi ilk sırada yer alırken, Elazığ takımı ikinci, Mersin Mert Takımıysa üçüncülüğü elde etti.

 

 

Açık yüzme yarışmalarında 18-29 yaş aralığı erkeklerde 18-29 yaş kategorisinde Doğukan Ulaç birinci, Barış Şahin ikinci, M. Talha Eryılmaz üçüncülüğü elde ederken, bayanlarda birinci Sude Nas Çakmak, İkinci Ece Turgut, üçüncü Nilsu Kalem oldu.

Yüzme 3500 metrede erkekler kategorisinde Yusuf Balaban birinci, Mustafa Arda Çulha ikinci ve İhsan Aybars Akay üçüncü olurken, kadınlar kategorisinde Elanur Kart birinci, E. Yaren Konaç ikinci, Beril Öztürk ise üçüncü oldu.

Yüzme yarışının yaş kategorilerinde ise 14-15 yaş aralığında birinciler erkelerde İhsan Aybars Akay, kadınlarda Elanur Kart, ikinciler Kadirhan Sağlam ve Cemre Naz Karabıçkı, üçüncüler ise Ekin Kılıç ve Ceylin Naz Yavuz oldu. 16-17 yaş aralığında erkeklerde birinci Yusuf Balaban, ikinci Mustafa Arda Çulha, üçüncü Toprakcan Şahin olarak kaydedildi, kadınlardaysa aynı yaş kategorisinde Yaren Konaç birinci, Beril Öztürk ikinci, Büşra Balaban da üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

Yüzme 2000 metrede ise erkekler 10-11 yaşta Anıl Ulusoy birinci olurken, Osman Kart ikinci, Aydın Ege Özsoy üçüncü, kadınlarda İlknur Doğan birinci, Hatice Cansu Turan ikinci, Işıl Ada Ertan üçüncü oldu. 12-13 yaşta erkeklerde ise Berkin Avcı birinci, Yalçın Ulusoy ikinci, Bekir Sıvacı üçüncü, kadınlarda İkra Sıvacı birinci, Zeynep Buğlem Ulusoy ikinci, Ece Erdoğan üçüncü oldu.

Yüzme 2000 metre 30 yaş üstü erkeklerde de Zihni Ademoğlu birinci, Olcay Batu Coşkuner ikinci, Basel Shikh Osman üçüncü olduğu yarışmalarda kadınlarda ise Pınar Arpınar Avşar birinci, Çilem Çelik ikinci, Meltem Kalkan üçüncülüğü elde etti.

Açık yüzmede yarışı ilk tamamlayan sporcuya ödülünü Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin verdi. Yarışmada derece alan diğer sporcularaysa ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu tarafından verildi.

 

 

Görselliği daha da zenginleştiren farklı detaylar da vardı

Bu arada festivalin akıllarda kalan bir başka detayı da, Çekya Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek’in Fırat Nehri üzerinde gerçekleştirdiği paddle board gösterisiydi.

Ayrıca, festivalde profesyonel flyboard ve jetski gösterileri de yapılırken, Paralimpik Milli yüzücümüz Sevilay Öztürk’ün gösteri yüzüşü festivalin beğeniyle izlenen bir başka görselliği olarak hafızalara kazındı.

 

 

Etiketler: Gaziantep, Fatma Şahin, Davut Gül, 5. Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali, spor, Fırat, Rumkale, Yavuzeli

Yorumlar
Kategorideki Diğer Haberler
Hüseyin Emre Sakçı Avrupa Şampiyonu…
100. Yılda 100 yelkenli İstanbul Boğazı’ndaydı...
Cumhuriyet coşkusu yat yarışlarıyla yaşanacak...
İzocam yelkende rüzgarı arkasına aldı…
Rumkale’de şölen tadında festival…
Fişekhane Sailing Cup başlıyor…
İzocam ‘iyi yaşam’a yelken açıyor
Yelken’de bir ilke imza attık!
Şampiyon kulaçlardan başkan Çalık’a ziyaret
MSI şampiyonlukla kapattı
İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Trofelerini IRC 1 sınıfında birinci olarak tamamlayan MSI Sailing Team / AG, 2018 yılında iki trofede iki şampiyonluk kazanan tek takım oldu
Müracaat 4 bini aştı
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 31. kez 21 Temmuz 2019’da düzenlenecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na 51 ülkeden 4 binin üzerinde yüzücü başvurdu
MSI Sailing Team hızlı başladı
İki trofede iki şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damgasını vuran MSI Sailing Team/AG, 2019 sezonunun da ilk iki trofesini kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu
Kayakçılar Sarıalan kampında
Türkiye Kayak Federasyonu yeni sezon hazırlıklarına başladı
Boğazı kulaçladılar!
Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda şampiyonlar belli oldu
Emre Sakçı olimpiyat biletini aldı
Fenerbahçeli yüzücü 58.85’lik derecesiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını kazandı
İstanbul’da su sporları şöleni
Beşinci Uluslararası Su Sporları Festivali, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı'nda yaklaşık iki bin sporcu ve binlerce İstanbulluyu bir araya getirdi