Haber Detayı
2022-12-07 20:58
Filede heyecan sürüyor…

Ülkemizde voleybol hız kesmiyor. Bir tarafta AXA Sigorta Efeler Ligi, diğer tarafta Misli-Com Sultanlar Ligi bütün hızıyla devam ederken CEV Avrupa ku...

Filede heyecan sürüyor…

Ülkemizde voleybol hız kesmiyor. Bir tarafta AXA Sigorta Efeler Ligi, diğer tarafta Misli-Com Sultanlar Ligi bütün hızıyla devam ederken CEV Avrupa kupalarında da takımlarımız mücadelelerini sürdürüyor. Ayrıca Eczacıbaşı’nın ev sahipliğinde Antalya’da 14-18 Aralık tarihleri arasında yapılacak 2022 Kadın Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Eczacıbaşı Dynavit ve Vakıfbank ülkemizi temsil edecek. Hemen ardından 21-22 Aralık 2022 tarihlerinde de AXA Sigorta Erkekler Kupa Volley Çeyrek final maçları oynanacak. Efeler Ligi’nde lider değişti. Ziraat Bankkart 11. hafta lider oldu. Sultanlar Ligi’nde ise Eczacıbaşı 9. haftayı da yenilgisiz lider tamamladı.

 

Halkbank 11. haftada liderliği kaybetti

Efeler Ligi’nde dokuz hafta yenilgisiz liderliğini sürdüren Halkbank, onuncu hafta Ziraat Bankkart’a 3-1 kaybetti. İlk yenilgisini de almış olmasına rağmen liderliğini sürdürmüştü. Halkbank 11. haftada ise, Fenerbahçe HDI Sigorta’yı deplasmanda 3-2 mağlup etti. Galibiyet serisini ona çıkartırken, puanını da 28’e yükseltti. Kaybettiği bir puanla liderliği de ezeli rakibi Ziraat Bankkart’a kaptırdı. 

 

Ziraat Bank Kart ligin yeni lideri…

Ligin 2. haftasında sürpriz bir şekilde deplasmanda Develi Belediyesi’ne 3-0 mağlup olan Şampiyonluğun iddialı takımlarından Ziraat Bankkart, sonraki bütün maçlarını kazandı. Geçen hafta Halkbank’ı 3-1 yendi. Bu hafta da deplasmanda Altekma’yı 3-0 mağlup etti. Galibiyet sayısını ona yükseltti. Puanını da 29’a çıkarttı. 28 puanlı Halkbank’tan 11. haftada liderliği devir aldı.

 

Bursa Büyükşehir ve Arkas haftayı üçer puanla kapadı

Bursa Büyükşehir Belediyesi konuk ettiği Hekimoğlu Global’ı 3-0 mağlup etti. Üç mağlubiyeti bulunan Bursa sekizinci galibiyete imzasını attı. Puanını da 24’e çıkarıp, üçüncülükteki yerini korudu. İzmir temsilcilerinden Arkas, ardı ardına dört galibiyetten sonra Halkbank ve Ziraat Bankkart’la Bursa’ya mağlup oldu. Fenerbahçe HDI Sigorta, Develi Belediyesi ve bu hafta da Türşad’ı 3-0’lık skorlarla yenerek, sekizinci galibiyetini aldı. 23 puanla beşincilikten dördüncülüğe terfi etti.

 

Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarını kaybetti

İnişli çıkışlı bir performans gösteren Galatasaray ve Fenerbahçe bu haftayı mağlubiyetle kapattı. Lige her iki takım da iyi başlayıp, üçer maçlarını kazandı. Sonra ikişer maç kaybedip kalan haftaları galibiyetle kapattılar. Galatasaray son iki maçında Türşad’a 3-2 ve Spor Toto’ya da 3-1 mağlup oldu. Yedi galibiyete karşılık dördüncü mağlubiyetle karşılaştı. 21 puanla 4. sıradan beşinciliğe indi. Fenerbahçe de Halkbank’a kendi sahasında 3-2 kaybetti. Yedi galibiyet, dört yenilgi ve 19 puanla altıncı sırada yerini korudu.

 

Spor Toto ve Cizre Bld. son haftaların galipleri

Haftayı galibiyetle kapatan takımlardan Cizre Belediyesi son üç haftada büyük çıkış yaptı. Sekizinci çhaftaya dek iki galibiyeti, altı da yenilgisi bulunan Cizre Belediyesi, son üç maçında Tokat, Hekimoğlu ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni yenip galibiyet sayısını beşe çıkarıp, puanını 17’ye yükselterek, 9. sırada yerini aldı. Spor Toto da lige iyi başlayamayan takımlardandı. Son haftalarda kazandığı maçlarla galibiyet sayısını beşe, puanını da 15’e yükseltti. 10. sıraya yerleşti. Galibiyetle tanışamayan tek takım ise Tokat Belediye Plevne oldu.

 

Sultanlar’da Dynavit tam gaz yola devam

Her hafta ikişer maç oynanan Misli.com Sultanlar Ligi’nde Eczacıbaşı Dynavit yenilgisiz tam gaz yola devam ediyor. Şampiyonluğun iddialı takımlarından olup, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda da Vakıfbank’la birlikte ülkemizi temsil edecek olan Eczacıbaşı, bu haftaya kadar oynanan dokuz maçını da kazanıp yenilgisiz liderliğini sürdürdü. Ligin güçlü takımlarından Vakıfbank, Fenerbahçe, THY ve Galatasaray’ı yendi. Ligin en büyüğü olduğunu kanıtladı. Yaptığı 9 maçta 27 set alırken, rakiplerine sadece 2 set veren Eczacıbaşı 27 puan topladı.

 

Vakıfbank ikinci, THY üçüncü sırada yer aldı

Tek mağlubiyeti Eczacıbaşı’ndan alan Vakıfbank, Ligin güçlü takımlarından THY’nı 3-1 ve PTT’yi de deplasmanda 3-0 mağlup etti. 8. galibiyete imza atan Vakıfbank rakiplerinden 24 set alıp, altı set verirken puanını da 24’e çıkardı. Üçüncü sıradan ikinciliğe yükseldi ve Eczacıbaşı’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Eczacıbaşı ve Vakıfbank’a 3-1’lik skorlarla kaybeden THY, son maçında Sigorta Shop’u 3-2 yendi. 20 puanla ikinci sıradan üçüncülüğe indi.

 

Fenerbahçe Opet ve Galatasaray yerlerini korudu

Üçer mağlubiyetleri bulunan Fenerbahçe Opet ve Galatasaray HDI Sigorta, son maçlarını kazanıp sıralamada yerlerini korudu. Eczacıbaşı, Vakıfbank ve Kuzeyboru’ya mağlup olan Fenerbahçe diğer 5 maç galibiyetinden sonra son maçında da Çukurova Belediye’yi deplasmanda 3-1 mağlup edip altıncı galibiyete imzasını attı. 19 puanla dördüncü sıradaki yerini korudu. Galatasaray da beş galibiyet sonrası Fenerbahçe, Eczacıbaşı ve Nilüfer Belediyesi’ne mağlup oldu. Son maçında Sarıyer Belediyesi’ni 3-1 yenip 18 puanla beşinci sırada yerini korudu. 

 

Kuzeyboru ve Çukurova haftanın kayıpları oldu

Yedinci haftaya kadar dört galibiyet ve yenilgisii bulunan Kuzeyboru, geçtiğimiz hafta Fenerbahçe Opet’i 3-2 mağlup edip beşinci galibiyete imzasını atmıştı. Bu hafta ise lider Eczacıbaşı’na deplasmanda 3-0 mağlup olmaktan kurtulamadı. Dördüncü yenilgisini aldı. 15 puanla altıncı sıradaki yerinde kaldı. Çukurova da ardı ardına üç galibiyet sonrası deplasmanda Fenerbahçe’ye 3-1 kaybetti. Dördüncü mağlubiyetle tanışıp, 14 puanla yedinci sırada yerini korudu.

 

FIVB Kadın Dünya Şampiyonası’na bir kez daha ev sahipliği yapıyoruz

Son yıllarda uluslararası seviyede birçok önemli organizasyonu başarıyla düzenleyen Türkiye Voleybol Federasyonu, bu yıl FIVB Kadın Kulüpler Dünya Şampiyonası’na bir kez daha ev sahipliği yapacak. Antalya’nın ev sahipliğinde 14-18 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleşecek dev organizasyonda karşılaşmalar, Antalya Spor Salonu’nda oynanacak.

 

Ülkemizi Eczacıbaşı ve Vakıfbank temsil edecek

FIVB Kadın Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi ev sahibi olarak Eczacıbaşı Dynavit ve CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu VakıfBank temsil edecek. Dev organizasyona Eczacıbaşı Dynavit ve VakıfBank’ın yanı sıra; CEV Şampiyonlar Ligi ikincisi A. Carraro Imoco Conegliano (İtalya), Güney Amerika Kulüpler şampiyonu Gerdau Minas (Brezilya), Güney Amerika Kulüpler ikincisi Praia Clube (Brezilya) ve Asya Kulüpler şampiyonu Kuanysh Club (Kazakistan) takımları katılacak.

 

Yedi şampiyonluk, iki ikincilik ve beş üçüncülüğümüz var

Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından 1991 yılından bu yana organize edilen Kadın Kulüpler Dünya Şampiyonası’na ardı ardına ikinci kez ev sahipliği yapacak olan ülkemiz, kadınlar kategorisinde yedi kez şampiyonluk, iki kez ikincilik ve beş kez de üçüncülük elde etti.

Etiketler: Tayyar Sümen, spor, voleybol, sporvitrini.com