Haber Detayı
2023-01-27 09:41
Işık Can GEBKİM Vakfı’yla zirveye koşuyor

Satranç sporuna 7 yaşında başlayan ve üstün yeteneğiyle kariyerine sayısız başarı sığdıran 18 yaşındaki milli sporcu Işık Can, uluslararası alandaki başarılarıyla ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. GEBKİM Vakfı&...

Işık Can GEBKİM Vakfı’yla zirveye koşuyor

Satranç sporuna 7 yaşında başlayan ve üstün yeteneğiyle kariyerine sayısız başarı sığdıran 18 yaşındaki milli sporcu Işık Can, uluslararası alandaki başarılarıyla ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. GEBKİM Vakfı’nın Ana Sponsor olarak uzun yıllardır en büyük destekçisi olduğu IM (International Master-Uluslararası Usta) Işık Can, Çekya’da düzenlenen Marienbad Kapalı GM Norm Turnuvası'nda 9 turda elde ettiği 7 puanla, turnuvayı birincilikle tamamladı. Dünyanın dört bir yanından sporcuların ter döktüğü turnuvada, zorlu rakiplerini geride bırakarak zafere uzanan Işık Can, turnuvadaki performansı ile 2500 ELO puanı sınırını da aşarak GM (Grandmaster-Büyük Usta) hedefine çok yaklaştı. Satrançta dünyanın en prestijli unvanı olan Grandmaster olması için son bir GM normuna daha ihtiyacı olan milli sporcu artık zirveye çok yakın.

 

Küçük yaştan beri destek…

Eğitim başta olmak üzere sağlıktan spora toplum yararına projeleri ile öne çıkan GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı, milli satranç sporcusu Işık Can’ı desteklemeyi sürdürüyor. Yeteneği, disiplini ve çalışkanlığı ile Işık Can’a inanan ve küçük yaşlardan itibaren genç sporcunun yanında olan GEBKİM Vakfı’nın desteği, ülkemizi gururlandıran başarıları da beraberinde getiriyor. Henüz ilkokula giderken 7 yaşında satranca başlayan ve kısa sürede yeteneği ile sivrilen Işık Can, GEBKİM Vakfı desteği ile dünyaca tanınmış uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil ediyor.

 

 

Zirveden önceki son adım

IM (Uluslararası Usta) Işık Can, 14-21 Ocak 2023 tarihleri arasında Çekya’da düzenlenen Marienbad Kapalı GM Norm Turnuvası’ndan da zaferle döndü. Zorlu rakipler ile mücadele eden Işık Can, 9 turda elde ettiği 7 puan ile turnuvayı birincilikle tamamladı. Bu turnuva galibiyet kadar kariyerine ikinci GM (Grandmaster-Büyük Usta) normunu aldığı turnuva olarak da altın harflerle yazıldı. IM Can, turnuvada aldığı 5 galibiyet ve 4 beraberlik ile 2605 ELO performansı gösterdi ve ikinci GM normuna ulaştı. Maçlarda kazandığı 13 ELO puanı ile toplam puanını da 2501’e taşıdı. Böylelikle satrançta en büyük unvan olan Grandmaster için gerekli olan 2500 ELO sınırını aşarak zirveden önceki son adımı da tamamladı. Milli sporcunun “Büyük Usta” unvanını kazanması için artık önünde tek bir adım kaldı. O da son bir GM normu almak… Böylece FIDE (Uluslararası Satranç Federasyonu) tarafından belirlenen dört şartın tümünü yerine getirmiş olacak. Başarılı sporcu, bundan sonra Grandmaster olarak A milli satranç takımında yer almayı hedefliyor.

 

Gurur tablosu

Çekya’ya moralli giden ve galibiyetle dönen Işık Can’ın turnuvada gösterdiği başarıdan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Eğitimde öncü rol üstlenen GEBKİM Vakfı olarak genç yaşına rağmen satranç kariyerine büyük başarılar sığdıran milli sporcumuz Işık Can’ı desteklemek ve uluslararası alanda kazandığı başarılara tanıklık etmekten gurur duyuyoruz. Işık’a her zaman güvendik ve yanında olduk. Çekya’da elde ettiği son zafer bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Aldığı puanlarla Büyük Usta olmak için gerekli iki şartı daha yerine getirdi. Cumhuriyetimizin 100. yılında genç sporcularımızın böylesi başarılarla ülkemizi temsil etmelerini çok önemli ve değerli buluyoruz. IM Işık Can’ın önümüzdeki aylarda Budapeşte, Fransa, Sırbistan ve yine Çekya’da katılacağı turnuvalar için de desteğimiz   sürecek. Eminim ilerleyen yıllarda ülkemizi ve bizleri gururlandıran çok daha büyük başarılarda Işık Can’ın adını göreceğiz. Milli satranç sporcumuzu Çekya’daki turnuva sırasında yalnız bırakmayan ve ailesini makamında ağırlayarak satranç kariyeri, GEBKİM Vakfı’nın desteği konusunda bilgi alan Prag Büyükelçimiz Sayın Egemen Bağış’a da misafirperverliği, ilgisi ve moral desteğinden dolayı ayrıca teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

Etiketler: Işık Can, GEBKİM Vakfı, satranç, spor, Çekya