Haber Detayı
2023-05-17 03:28
2022-2023 voleybol sezonunun görünümü…

2022- 2023 Voleybol Sezonu misli.com Sultanlar Ligi Fenerbahçe Opet’in, AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu da Ziraat Bankkart’ın şampiyonluğu ile sona erdi. Sultanlar Ligi’nde Eczacıbaşı Dynavi...

2022-2023 voleybol sezonunun görünümü…

2022- 2023 Voleybol Sezonu misli.com Sultanlar Ligi Fenerbahçe Opet’in, AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu da Ziraat Bankkart’ın şampiyonluğu ile sona erdi. Sultanlar Ligi’nde Eczacıbaşı Dynavit ikinci, Vakıfbank üçüncü ve THY da dördüncü sırada yer aldı. Efeler Ligi’nde ise Halkbank ikinci, Fenerbahçe üçüncü ve Arkas da dördüncü oldu..

 

Fenerbahçe Opet Eczacı’yı finalde devirip şampiyon oldu

Eczacıbaşı Dynavit, Sultanlar Ligi’nin 1.Etabı’nda yaptığı 26 maçta 26 galibiyet ile yenilgi almadan etabı lider olarak tamamlamasına rağmen final karşılaşmalarında aynı başarıyı gösteremedi. 1. Etabı 3 sırada tamamlayan Fenerbahçe Opetfinalde yaptığı üç maçı da 3-1, 3-2 ve 3-2kazandı. Eczacıbaşı’na 3-0’lık üstünlük sağlayan Fenerbahçe Opet6 yıl sonra 6. şampiyonluğunu ilan etti.

 

Şampiyonanın en iyileri de belirlendi

En değerli ve en iyi pasör çaprazı ödülü MelissaVargas'a verilirken, en iyi libero ödülünü Gizem Örge, en iyi pasör ödülünü Macris Carneiro, en iyi orta oyuncu ödülünü Eda Erdem Dündar, en iyi smaçör ödülünü de Arina Fedorovtseva aldı.

 

Fenerbahçe Opet ve Eczacıbaşı Dynavit finale yükseldi

İlk etabı 3. Sırada tamamlayan Fenerbahçe Opet, ikinci sıradaki Vakıfbank’la play-off yarı finalde eşleştiler. İlk maçı 3-1, ikinci maçı 3-0 kazanan Fenerbahçe Opet finale yükseldi. 1. etabı yenilgisiz lider tamamlayan Eczacıbaşı Dynavit de play-off yarı finalde ilk etabı dördüncü sırada tamamlayan THY ile eşleşti. Eczacıbaşı Dynavit ilk maçta THY’nı 3-2 ve ikinci maçta da 3-1 yenerek finalde Fenerbahçe’nin rakibi oldu. Yarı finalde maçlarını kaybeden Vakıfbank ile THY da üçüncülük için karşılaştı.  İki maçı da aynı skorla 3-1 kazanan Vakıfbank sezonu üçüncü ve THY da dördüncü olarak tamamladı

 

Nilüfer Belediyesi beşinci, G.Saray da altıncı oldu

Play- off ikinci karşılaşmalarında 5-8. sırada yer alan dört takım da klasman için karşılaştı. İlk etabı beşinci tamamlayan Galatasaray’la sekizinci Aydın Büyükşehir Belediyesi beşincilik için karşılaştılar. Galatasaray, Aydın BŞB’ni 3-0 ve 3-1 yenip tur atladı. Beşincilik için oynama hakkını elde etti.

Altıncı sırada yer alan Nilüfer Belediyesi de yedinci Sarıyer Belediyesi”yle karşılaştı. Nilüfer Belediyesi, Sarıyer Belediyesi’ni 3-0 ve 3-1 yenip, beşincilik için Galatasaray’ın rakibi oldu. Beşincilik maçında Nilüfer Belediyesi, Galatasaray’ı iki maçta da 3-1 yenip ligi beşinci, Galatasaray da altıncı olarak tamamladı. Beşincilik maçlarını kaybeden Aydın BŞB, Sarıyer Belediyesi’ni her iki maçta da 3-1 yenip ligi yedinci, Sarıyer ise 8. Sırda tamamladı. 

 

Bolu Belediyesi ve İlbank 1. Lig’e düştü

Ligin 1. Etabını dokuzuncu sırada tamamlayan Çukurova Belediyesi Adana Demirspor 10, Kuzeyboru 11, PTT 12, Sigorta Shop Misli-com Sultanlar Ligi’nde yerlerini korudu. 13 sırada yer alan Bolu Belediyesi ile İlbank 1. Lige düşen takımlar oldu.

 

Ziraat Bankkart finalde Halkbank’ı yenerek şampiyon oldu

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu 1. Etabını ikinci sırada tamamlayan Ziraat Bankkart, ligin 1. Etabını tek yenilgiyle lider tamamlayan Halkbank’ı, finalde oynadığı beş maçın üçünü kazanarak kazandı. Final serisini 3-2 tamamlayarak, sezonu şampiyon olarak bitirdi. Ziraat Bankkart bu şampiyonlukla üçüncü üst, üste şampiyon olmanın sevincini yaşadı. Halkbank ikinci, Fenerbahçe HDI Sigorta üçüncü ve Arkas da sezonu dördüncü sırada tamamladı.

 

Ziraat Bankkart, Halkbank’ın rakibi oldu

AXA Sigorta Efeler Lig Metin Görgün Sezonu’nu lider tamamlayan Halkbank, dördüncü sıradaki Arkas’la eşleşti. Arkas’ı 3-0 ve 3-1 yenen Halkbank ilk finalist oldu. Ligin ikincisi Ziraat Bankkart da üçüncü sıradaki Fenerbahçe HDI Sigorta ile eşleşti. Fenerbahçe’yi 2-1 (3-2, 1-3 ve 3-0) yenip finalde Halkbank’ın rakibi oldu. Maçlarını kaybeden Fenerbahçe ile Arkas üçüncülük için karşılaştı. Üçüncülük mücadelesinde Arkas’ı 3-1 ve 3-0 yenen Fenerbahçe üçüncü, Arkas ise dördüncü oldu.

 

Finalde beşinci maçı kazanan Ziraat Bankkart şampiyon

Ligin 1. Etabını lider tamamlayan Ankara temsilcilerinden Halkbank’la, ilk etabı ikinci sırada tamamlayan Ziraat Bankkart yarı finalde rakiplerini eleyip finalde karşılaştılar. Finalin ilk maçını Halkbank 3-1 kazandı. İkinci maçı 3-0 ve üçüncü maçı da 3-1 kazanan Ziraat Bankkart seride 2-1 öne geçti. Büyük bir çekişme içinde geçen finalin dördüncü maçındaysa Halkbank 3-1 kazanıp, seride 2-2 beraberliği sağladı. Şampiyonu belirleyecek 5. maçı da 3-1 kazanan Ziraat Bankkart üçüncü kez üst, üste şampiyonluğunu ilan etti.  Play- off maçlarını kaybeden Arkas ile Fenerbahçe üçüncülük için karşılaştılar. Fenerbahçe maçlarını 3-1 ve 3-0 kazanıp üçüncü, Arkas da dördüncü oldu.

 

G.Saray 5, Bursa BŞB.  6, Cizre Bld. 7 ve Türşad 8. oldu

 Play-off  2. Etapta beşinci Galatasaray’la sekizinci sıradaki Türşad beşincilik için karşılaştı. Galatasaray rakibini iki maçta da 3-0 yenip tur atladı. Diğer beşincilik maçındaysa altıncı Bursa BŞB ile yedinci Cizre Bld. karşılaştı. Bursa, Cizre’yi 3-2 ve 3-0 yenip beşincilik için Galatasaray’ın rakibi oldu. Galatasaray, Bursa’yı 2-1 (1-3, 3-0, 3-0) yenip sezonu beşinci, Bursa BŞB de altıncı sırada tamamladı. yedincilik maçında da Türşad’la Cizre Bld. karşılaştı. Cizre Bld. Türşad’ı 3-0 ve 3-1 yenerek yedinci Türşad ise sekizinci oldu. 

 

Dört takım ligde kalırken, iki takım 1. Lige düştü

Ligin ilk etabını sırasıyla Spor Toto 9, Hekimoğlu 10, Develi Belediyesi 11 ve Hatay BŞB (Deprem nedeniyle hakları donduruldu) 12. Olarak ligde kaldılar. 13. Sırada yer alan Altekma ve 14. Sıradaki Tokat Belediye Plevne Spor 1. Lige düşen takımlar oldu. Halkbank - Ziraat Bankkart final serisi beşinci maçının ardından düzenlenen törende ilk olarak final serisinin en iyi oyuncuları seçilen sporculara ödülleri takdim edildi.

 

Şampiyonanın en iyileri de belirlendi

Final etabının en iyi liberosu seçilen Halkbank takımından Volkan Döne’ye ödülünü TVF Disiplin Kurulu Başkanı Yaşar Sezikli takdim etti.

Final etabının en iyi pasörü seçilen Ziraat Bankkart takımından Arslan Ekşi’ye ödülünü AXA Sigorta Orta Anadolu Bölge Satış Müdürü Ebru Çağlar takdim etti.

Final etabının en iyi smaçörü seçilen Halkbank takımından Thomas Jaeschke’ye ödülünü TVF Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A.Nihan Karaçam Salkaya verdi.

Final etabının en iyi orta oyuncusu seçilen Ziraat Bankkart takımından Faik Samet Güneş ödülünü TRT Spor Kanal Koordinatörü Hakan Altürk’ün elinden aldı.

Final etabının en iyi pasör çaprazı seçilen Ziraat Bankkart takımından Wouter Ter Maat’a ödülünü TVF Liglerden Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Göksu takdim etti.

En çok gelişme gösteren Türk oyuncuya verilen Paidar Demir Özel Ödülü’nü kazanan Ziraat Bankkart takımından Berkay Bayraktar’a ödülünü TVF İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baylan verdi.

En değerli oyuncusu (MVP) seçilen Ziraat Bankkart takımından Arslan Ekşi’ye ödülünü TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ takdim etti.

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nu ikinci sırada tamamlayan Halkbank takımına madalyalarını; TVF İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baylan ve TRT Spor Kanal Koordinatörü Hakan Altürk, ikincilik şiltini TVF Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A.Nihan Karaçam Salkaya takdim etti.

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nu şampiyon olarak tamamlayan Ziraat Bankkart takımına madalyalarını TVF Liglerden Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Göksu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, şampiyonluk kupasını ise TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve AXA Sigorta Orta Anadolu Bölge Koordinatörü Zafer Korkmaz takdim etti.

Etiketler: 2022-2023 voleybol sezonunun görünümü, spor, Tayyar Sümen, voleybol, Sultanlar Ligi, Efeler, voleybol panorama