Haber Detayı
2023-06-05 23:45
Atatürk ve Fenerbahçe…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk spor tarihi ve özellikle Fenerbahçe Spor Kulübü ile arasındaki inkâr edilemez bağı anlatan ve büyük ölçüde kaynak te...

Atatürk ve Fenerbahçe…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk spor tarihi ve özellikle Fenerbahçe Spor Kulübü ile arasındaki inkâr edilemez bağı anlatan ve büyük ölçüde kaynak teşkil edecek 'Atatürk ve Fenerbahçe' kitabı yayımlandı. K-İletişim Yayınları’ndan Barış Kenaroğlu imzasıyla çıkan kitapta, Atatürk’ün spor kulüpleri nezdinde 'paylaşılamaz' konumu belgelerle açıklanıyor.

Kitapta Atatürk’ün Fenerbahçe ile temasları anlatılırken, bu temasların yer bulduğu konu başlıkları; yazar tarafından yapılan arşiv taramalarında elde edilen belgelere dayanarak kaleme alındığı gibi, önceden ortaya konulmuş belgelerin ve kaynakların yeniden yorumlandığı analizleri de içermekte.

 

“ATATÜRK’ün yolu futbolla kesişmiştir”

 

Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. Vahdettin Engin, kitabın arka kapak yazısında Atatürk’ün futbola çok meraklı olmadığını, fakat hayatının belirli dönemlerinde Atatürk’ün yolunun futbol ile kesiştiğini yazdı. Bu kesişmenin en yoğun anlarının ise Fenerbahçe ile yaşandığını, yani futbol ve Atatürk bir arada düşünüldüğünde Fenerbahçe’nin de bir şekilde muhakkak işin içinde olduğuna vurgu yapan Vahdettin Engin, kitap ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk’ün 3 Mayıs 1918 tarihinde Fenerbahçe Kulübü’nü ziyareti yanında, Cumhurbaşkanlığı döneminde izlediği ilk ve tek futbol müsabakasının Fenerbahçe maçı olmasının anlamı büyüktür. Barış Kenaroğlu’nun yazdığı ‘Atatürk ve Fenerbahçe’ kitabı, söz konusu gelişmeleri arşiv belgeleri kullanılarak okuyucuya aktarırken, aynı zamanda analizini de yapan bir çalışma. Kitap, Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu sorusuna bir cevap aramaktan öte, gerçekçi bir bakış açısıyla Atatürk ve Fenerbahçe’nin kesişme noktalarına açıklık getirmektedir. Diğer taraftan, futbol tarihi kapsamında birçok kulübün mensupları, kendilerini Atatürk ile ilişkilendirme çabası içinde olmuşlardır. Barış Kenaroğlu, bu konuların da altını çizmekte ve Atatürk’ü popüler futbol kültürünün bir parçası olmaktan çıkarıp, spor tarihinde sağlıklı bir zemine oturtmaktadır. Doğru bilgilerin belgelerle desteklendiği bu kitabı okumanızı hararetle tavsiye ediyorum.”

 “Atatürk ve Fenerbahçe” kitabını Kuşdili Caddesi, Misk-i Amber Sokak No: 44/6 Kadıköy adresindeki yayınevinden satın alabilir veya www.kiletisimyayinlari.com web sitesi üzerinden aynı gün kargo ile adresinize sipariş verebilirsiniz.

 

Etiketler: Atatürk ve Fenerbahçe, Barış Kenaroğlu, kitap, yayıncılık, Mustafa Kemal Atatürk, K-İletişim Yayınları, Kadıköy Life, Vahdettin Engin, Barış Eymen, Kadir Toprakkaya