Haber Detayı
2023-07-15 00:12
MXGP Türkiye, 2-3 Eylül’de yapılıyor...

Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü yılında spor turizminin en büyük etkinliklerinden biri olan dünyanın en önemli motokros&cced...

MXGP Türkiye, 2-3 Eylül’de yapılıyor...

Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü yılında spor turizminin en büyük etkinliklerinden biri olan dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı MXGP TÜRKIYE ve ülkemizin en büyük entegre gençlik ve spor etkinliği Türkiye MotoFest, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Eylül’ün ilk haftasında Afyonkarahisar’da yapılacak. 180 ülkede yayınlanan MXGP’nin dünyada Türkiye’nin tanıtımına katkısı her geçen gün artıyor.

Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı 2-3 Eylül 2023’de ülkemizin en büyük entegre gençlik ve spor etkinliği Türkiye MotoFest30 Ağustos -3 Eylül 2023’de Afyonkarahisar’da yapılacak.

Dünyada gençlerin ve özellikle yüksek gelir grubunun büyük ilgi gösterdiği, dünyanın bir çok yerinden motosiklet tutkunlarının geleceği yarış ve festivalin lansman toplantısı İstanbul’da yapıldı.

 

 

En iyilerin yarışını festivalleştiren şehir: Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'ın potansiyeliyle çok iyi bilenin bile sürekli şaşırttığının altını çizen Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar, son altı yıldır dünyanın en önemli spor müsabakaları arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyor. Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2) ve Avrupa Motokros Şampiyonası’nda (EMX250) bu yıl 30 Ağustos ile 3 Eylül tarihleri arasında dünyaca ünlü takımların sporcuları derece almak için saniyelerle yarışacak. Afyonkarahisar potansiyeliyle Türkiye'nin en büyük organizasyonunu pandemide bile iki yarış yaparak gösterdi.”

Afyon Motorsporları Merkezi'nde yapılan MXGP TÜRKİYE'nin altyapı, padok ve son yılda en iyi ülke tanıtımı ödülüyle tescillediğini belirten Vali Yiğitbaşı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Motokrosta dünyanın en iyilerinin belirlendiği şehrimizin en büyük özelliği misafirleriyle bu yarışı festivale dönüştürüyor. Türkiye MotoFest ile ülkemizin yıldızlarının çıktığı Türkiye MotoFest Konserleri, çok sayıda gençlik etkinlikleriyle bambaşka bir hava estiriyor. Türkiye'nin ve dünyanın büyük markalarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliğe bu yıl en az 300 bini aşacağız. Herkesi festivallerin ve dünyanın büyük etkinliklerinin gerçekleştiği Afyonkarahisarımıza bekliyoruz.”

 

Afyonkarahisar spor başkenti olmaya büyük aday

Afyonkarahisar'ın spor şehri olmaya başladığını, sadece yaz ayı için 25 takımın yaz kampının şehirde olacağını belirten Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, son beş yılda 6. kez ev sahipliği yapacağımız Dünya Motokros Şampiyonası'yla dünyanın spor başkenti olmaya çok yakın olduklarını belirterek şöyle devam etti: "Türkiye'nin önemli bir bölümünün Afyon'a uzaklığının 3 saat. O yüzden Türkiye'nin en rahat ulaşılabilecek şehriyiz. Kurtuluş ateşinin yakıldığı, zaferin kazanıldığı topraklardayız. Yumurtadan ete, gastronomiden mermere Türkiye'de bir çok alanda liderliği sürdürüyoruz. 2023 Dünya Motokros Şampiyonası ve Türkiye MotoFest ile şehrimiz dünyada ve Türkiye'de yeniden öne çıkacak."

 

 

Yarışı tüm halkın sahiplendiği şehir: Afyonkarahisar

Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun genç bir federasyon olmasına rağmen, Türkiye'nin temsilinden sporcuların yetişmesine en etkin federasyonlar arasında yer aldığını söyleyen Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, "Gençler arasında yapılan araştırmada imkanınız olsa yapacağınız spor hangisi diye soruldu. Motosiklet sporu dördüncü sırada çıktı. Bu nedenle, MXGP gibi hem şartları zor hem de altyapısı ve organizasyonu büyük yetenek isteyen yarışı Türkiye olarak 5 yıl içinde 6'ncı kez yapıyoruz."

Cumhurbaşkanlığı himayesinde MXGP'nin Türkiye'de yapılan en istikrarlı uluslararası organizasyonu olduğunu belirten Uçar, bu başarının güçlü altyapı ve organizasyonu bütünüyle sahiplenen şehirle birlikte yapıldığı için başarılı olduğunu söyledi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerindeyapılacak yarış, dünyanın en iyi pisti ödüllü Afyonkarahisar Motorsporları Pisti’nde gerçekleştirilecek.

 

Dört yarış aynı hafta sonu yapılacak

2-3 Eylül 2023tarihlerinde dünya ve Avupa klasmanında 4 yarış aynı anda yapılacak:

- Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP),

- Dünya Kadınlar  Motokros Şampiyonası (MXWOMEN),

- Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2),

- Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250)

Türkiye’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’iaşkın takımla 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.

 

180 ülke Türkiye’yi daha yakından tanıyacak

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışlarından biri olarak görülen Türkiye etabı MXGP TÜRKIYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 186 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyanın motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN,10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter dökecek.

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarında Türkiye’den de çok sayıda sporcu katılacak. İki yıldır Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na Türkiye’den ilk kez katılan 17 yaşındaki Irmak Yıldırım,bu yıl da yarışacak. Avrupa yarışında ise yaklaşık 10 yarışmacı mücadele edecek.

 

Türkiye Motofest’te 5 günde 10 konser

7Türkiye’nin en büyük spor ve gençlik etkinliği olacak olan Türkiye MotoFest, bu yıl 30 Ağustos’ta kapılarını açacak. 3 Eylül 2022’ye kadar devam edecek festival, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden motosiklet tutkunlarını buluşturacak. Türkiye MotoFest’e bu yıl 300 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Beş gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, spor etkinliklerinin de yer alacağı festivalin konser programı ise şöyle:

 

30 Ağustos 2023 Çarşamba: Can Gox - Işın Karaca

31 Ağustos 2023Perşembe: Güliz Ayla - Oğuzhan Koç

1 Eylül 2023Cuma: Göknur - Ferhat Göçer

2 Eylül 2023Cumartesi: Öykü Gürman - Demet Akalın

3 Eylül 2023Pazar: Zara - Emircan İğrek

 

Ülke ekonomisine 5 milyar TL’den fazla katkı

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl dördüncü kez yapılıyor. MXGP TÜRKIYE’nin sadece yarışın yapıldığı haftada Türkiye ekonomisine 5 milyar TL’yiaşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP Türkiye ve Türkiye MotoFest’in bu yıl Türkiye ekonomisine katkısının daha da artması bekleniyor.

 

300 milyon Euro değerinde Türkiye tanıtımı

MXGP of TÜRKIYE’in dünya çapındaki yayınları ve Türkiye MotoFest’ten yapılan haberler Türkiye’nin tanıtımına büyük katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of TÜRKIYE ve Türkiye MotoFest’in sadece yayınlanan haberleri ve yayınlarının reklam değeri, 300 milyon Avro’yu bulmuştu.

Öte yandan bilet satışları dapasso.com.tr’de satışa sunulmaya başlandı.

 

Motosiklet ekonomisinin yükselişiİ

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet sektörünün devleri Türkiye’yi önemli pazarların başında görüyor. Bir çok önemli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor.

 

Etiketler: MXGP Türkiye, 2-3 Eylül’de yapılıyor, Afyonkarahisar, motosiklet, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, spor, motor sporları