Haber Detayı
2019-11-25 13:00
Optimist ve Laser'de kupalar sahiplerini buldu
Türkiye Yelken Federasyonu
Optimist ve Laser'de kupalar sahiplerini buldu

Türkiye Yelken Federasyonu 2019 Yılı Faaliyet Programı’nda yer alan Büyükçekmece Yelken Kulübü ev sahipliğinde düzenlenen TYF Türkiye Şampiyonası’nın ilk haftasında Optimist ve Laser sınıflarında kupalar sahiplerini buldu.

Törende ilk söz alan Büyükçekmece Yelken Kulübü Başkanı Sezgin Özden yarışa ev sahipliği yapmalarını uygun gören Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ve katkılarından dolayı Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün’e teşekkür ederken “Bu süreç içerisinde kulübümüzde dayanışma kültürü yaratmaya çalıştık. Üyelerimizde, velilerimizle, yönetim kurulu arkadaşlarımızla çok ciddi bir dayanışma kültürü ile sizlere hizmet etmeye çalıştık. Arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. İlçemize çok güzel bir su sporları merkezi kazandırdık. Bundan sonra daha güzel projelere imza atmayı hedefliyoruz. Çocuklarımız çok güzel yarışlar çıkardılar. Hepsiyle gurur duydum. Sporcularımızı, antrenörlerimizi ve hakemlerimizi tebrik ediyorum” dedi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın selamını iletirken “2020 yılında Olimpiyat Oyunları’nda yelkenden madalya geleceğini hissediyorum. Buradaki enerjiyi, genç sporcuları gördüğümde 2020’nin madalya için başlangıcı olacak. Olimpiyatlar’da madalya alan yelken sporcu sayısının git gide arttığını göreceğiz” diye konuştu. Spor etkinliklerinin düzenlemenin ne kadar zor olduğunu bildiğini söyleyen Onur “Bu nedenle kulübe federasyona, sponsorlara ve velileri tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Büyükçekmece Belediye Başkan Vekili Ahmet Şahin ise “Yarışın başlangıcında gerçekleştirilen Sıfır Atık projesi etkinliğinde ve yarış esnasında sporcularımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği yönde ne kadar da bilinçli gittiğini gördüm. Genç kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Öncelikle  Federasyon Başkanımıza ve heyetine lokasyon olarak Büyükçekmece’yi seçtikleri için, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Büyükçekmece Yelken Kulübü’ne pırıl pırıl gençleri ilçemizde buluşturduğu için teşekkür ediyorum” dedi. Son olarak söz alan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak muhteşem bir şampiyonada yine bir araya gelip, özlem giderdiklerini söylerken “Büyükçekmece Yelken Kulübü’nde bu heyecanı görünce çok güzel bir organizasyon olacağını emindim. Hepinizin güler yüzlerini görünce organizasyonun beklentimizin çok ötesinde çıtayı çok yükseğe taşıdığını bir kere daha gördüm. Emeği geçen herkese, katkı koyan belediyelerimize, ilçe teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Akdurak böyle bir organizasyonu gerçekleştirmenin kolay olmadığını söylerken “Denizin üstünde 560 sporcumuz vardı. Güvenlikten, yarışın kalitesine, hakkaniyetli bir yarış çıkarmaya kadar birçok detayı ince ince düşünülmüş bir organizasyon oldu. Kulüpte burada olmamızdan mutluluk duyan yönetim ve veli kitlesi vardı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Spora hizmet etmenin sevgisini hisseden bu tür kulüpler Türk sporunu, Türk yelkenciliğini daha yukarı taşıyacaklar ve daha çok gencimizin sporla buluşmasını sağlayacaklar. Bu kültürü kulübünde yaşattıkları için Başkan Sezgin Özden’e tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu sene Dünya şampiyonluklarını ve derecelerini ülkemize getiren sporcuları sahneye davet ederek tebrik eden Başkan Akdurak daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü “Uzun zamandır hayal ettiğimiz bir kamp merkezinin ilk adımını attık. 30 dönümlük bir arazi federasyonumuza 20 yıllığına tahsis edildi. Burada kamplar yapacağız, dünyanın en iyilerini kendi evimizde ağırlayacağız, antrenörler yetiştireceğiz. Bu hayali gerçekleştireceğiz.”

Başkan Akdurak Sıfır Atık projesi nedeniyle Büyükçekmece Belediyesi’ne ve TYF Sosyal Sorumluluk Komitesi’ne teşekkür ederken “Deniz bizim yaşam alanımız. Bugün tertemiz denizi kendimiz için istiyoruz. Yarınlara, sizden sonra yetişecek arkadaşlarımıza da tertemiz denizler bırakmak istiyoruz. Sıfır Atık’ın en büyük savunucusu yelken ailesidir. Lütfen bunu devam ettirelim” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından şampiyonaya destek veren kuruluşlara plaketleri sonrasında da dereceye giren sporculara kupaları takdim edildi. Optimist Genel kategorisinde A.R.M Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nden Alp Namdar birinci olurken İstanbul Yelken Kulübü’nden Yiğit Özbaşoğlu ikinci sırada, Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Fahri Can Tatlıcan üçüncü sırada, Teos Yat ve Yelken Kulübü’nden Mustafacan Öztuncel dördüncü sırada ve Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nden Tan Onat Öğütçü beşinci sırada yer aldı. Optimist Kızlar kategorisinde İskenderun Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü’nden Firdevs Yeğin birinci, Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü’nden Ekinsu Gökkurt ikinci ve Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Nazlı Erden üçüncü oldu. Optimist Junior Genel kategorisinde birinci sırayı Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ali Poyraz Özdemir aldı. Foça Yelken İhtisas Kulübü’nden Mert Doğan ikinciliği, Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü’nden Kutsal Güneş Kurnaz üçüncülüğü, Şişecam Çayırova Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Alperen Ağma dördüncülüğü ve Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Imak Süvari beşinciliği elde etti. Optimist Junior Kızlar kategorisinde ise Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Irmak Süvari yarışları birinci sırada, Gökova Yelken Kulübü’nden Yağmur Karabulut ikinci sırada ve İstanbul Yelken Kulübü’nden Ece Çaldağ üçüncü sırada tamamladı.

Laser Standard Genel kategorisinde Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Berkay Abay birinciliği elde ederken İstanbul Yelken Kulübü’nden Saffet Onur Bilgen ikinci ve Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çitak üçüncü oldu.

Laser Standard Genç kategorisinde Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çitak birinci, İstanbul Yelken Kulübü’nden Alp Baltalı ikinci ve B.B. Bodrumspor Yelken Şubesi’nden Efe Ağan üçüncü sırada yer aldı. Laser Radial Genel kategorisinde Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ecem Güzel birinci, Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Alican Uğurlu ikinci ve Derin Baytur üçüncü oldu. Laser Radial Kadın kategorisinde Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ecem Güzel birinciliği, Ece Asya İkizler ikinciliği ve Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Deniz Dönertaş üçüncülüğü elde etti. Laser Radial Genç kategorisinde ise Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Alican Uğurlu yarışları birinci, Derin Baytur ikinci ve Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ece Asya İkizler üçüncü sırada tamamladı. Laser 4.7 Genel kategorisinde  Turgutreis Yelken Kulübü’nden Umut Eyriparmak birinciliği elde ederken İstanbul Yelken Kulübü’nden Ali Berk Birer ikinci, Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü’nden Meriç Erdağlı üçüncü, Zülal Alev Erkan dördüncü ve Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Can Veysel Kaşka beşinci oldu.

Laser 4.7 Kız kategorisinde Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü’nden Zülal Alev Erkan birinci sırada, İstanbul Yelken Kulübü’nden Deniz Yücel ikinci sırada ve İskenderun Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü’nden İrem Sütlü üçüncü sırada yer aldı.

Laser 4.7 Jumior kategorisinde ise yarışları İstanbul Yelken Kulübü’nden Ali Berk Birer birinci, Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Can Veysel Kaşka ikinci ve A.R.M Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nden Mithat Metehan Mete üçüncü sırada tamamladı. HABER EDİTÖRÜ: MURAT İLTER (muratilter1@gmail.com)

Etiketler:

Yorumlar
Kategorideki Diğer Haberler
Cumhuriyet coşkusu yat yarışlarıyla yaşanacak...
İzocam yelkende rüzgarı arkasına aldı…
Rumkale’de şölen tadında festival…
Fişekhane Sailing Cup başlıyor…
İzocam ‘iyi yaşam’a yelken açıyor
Yelken’de bir ilke imza attık!
Şampiyon kulaçlardan başkan Çalık’a ziyaret
MSI şampiyonlukla kapattı
İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Trofelerini IRC 1 sınıfında birinci olarak tamamlayan MSI Sailing Team / AG, 2018 yılında iki trofede iki şampiyonluk kazanan tek takım oldu
Müracaat 4 bini aştı
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 31. kez 21 Temmuz 2019’da düzenlenecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na 51 ülkeden 4 binin üzerinde yüzücü başvurdu
MSI Sailing Team hızlı başladı
İki trofede iki şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damgasını vuran MSI Sailing Team/AG, 2019 sezonunun da ilk iki trofesini kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu
Kayakçılar Sarıalan kampında
Türkiye Kayak Federasyonu yeni sezon hazırlıklarına başladı
Boğazı kulaçladılar!
Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda şampiyonlar belli oldu
Emre Sakçı olimpiyat biletini aldı
Fenerbahçeli yüzücü 58.85’lik derecesiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını kazandı
İstanbul’da su sporları şöleni
Beşinci Uluslararası Su Sporları Festivali, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı'nda yaklaşık iki bin sporcu ve binlerce İstanbulluyu bir araya getirdi
Kulaçla kadına şiddete karşı
Kadına Şiddete Hayır! demek için yola çıkan EGİAD ve proje ortakları, altı yüzücü ile önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirecek
Yelkende büyük başarı
Kanada’da düzenlenen Laser 4.7 Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden Milli sporcumuz Derin Baytur U16 kategorisinde Dünya Şampiyonu oldu