Haber Detayı
2019-11-03 13:00
Maratonda zafer Kenya ve Etiyopyalıların
Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda da birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı
Maratonda zafer Kenya ve Etiyopyalıların

Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda da birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratona, atletlere tempo veren “tavşan atlet” olarak başlayan Kibet, yarışı birincilikle tamamladı.

Parkuru 2s.09:44’lük derecesiyle birinci bitiren Kibet, parkur rekorunun da yeni sahibi oldu. Bundan önceki rekor 2 saat 9 dakika 57 saniyelik derecesiyle geçen yılın kazananı Kenyalı Felix Kimutai’ye aitti.

Maratonda 2s.09:57’lik derecesiyle Etiyopyalı atlet Yitayal Atnafu Zerihun ikinci, 2s.10:09’luk zamanıyla Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo üçüncü oldu.

Türkiye adına en iyi dereceyi yarışı 6. sırada tamamlayan Polat Kemboi Arıkan, 2s.12:57’lik zamanıyla elde etti.

 

Startı Bakan Kasapoğlu verdi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden başlayan maratonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deagen verdi.

Dünyada iki kıtayı birleştiren ilk ve tek maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone 41’inci İstanbul Maratonu saat 08.45’te tekerlekli sandalye yarışı ile başladı. Organizasyonda, 09.00’da 42K yarışının startı verildi. 33 bin koşucunun yer aldığı 15K koşusunun başlangıcı ise 09.15’te yapıldı. Organizasyonda son olarak yaklaşık 100 bin kişinin yer aldığı halk koşusunun startı ise 09.45’te verildi.

 

Bakan Kasapoğlu "Gönülleri birleştireceğiz"

Maraton startı verilmeden önce kürsüde konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Değerli İstanbullular, bu güzel günde, anlamlı yerde sizinle olmanın heyecanını yaşıyoruz. 41 kere maşallah. Sporun birleştiren gücü olduğunu biliyoruz. Bugün bizlerle göğsümüzü kabartan sporcular da aramızda. Asya’yı Avrupa’ya bağlayacağız. Gönülleri birleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Başkan İmamoğlu "Spor ruh ve psikoloji demektir" 

İstanbul Maratonu’nun dünyanın en iyi 3 maratonundan birisi olması temennisinde bulunan Ekrem İmamoğlu, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya yok. Bu sadece memleketimize ve şehrimize nasip olmuş. Birazdan Asya’dan Avrupa’ya geçiş yapacağız. İçi barış, sevgi, huzur dolu bir koşu ruhu var burada. Tekerlekli sporcular da eşlik ediyor. Spor; ruh ve psikoloji demek. Bu güzellikleri kapsayan koşu hem şehrimize hem ülkemize barış getirsin. Bu aynı zamanda bir iyilik koşuşu. Bu güzel maratonun dünyanın en iyi 3 maratonundan biri olmaya doğru koşmasını umut ediyorum” diye konuştu.

 

Gökhan İnler 'ISEV' için koştu

Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir’de forma giyen Gökhan İnler de İstanbul Maratonu’nda 15 K yarışında yer aldı. Tecrübeli futbolcu durumu olmayan çocuklara yardım etmek, onları spora yönelterek başarılı, disiplinli, ahlaklı ve Türkiye’yi yurt dışında da başarı ile temsil etme özelliği kazandırmak adına 2017 yılında kurduğu ISEV Vakfı adına maratona katıldı. Sosyal projelere duyarlılığı ile tanınan Gökhan İnler, geçtiğimiz yıl sokak hayvanlarını korumak, hayvan şiddetine dur demek adına yine ISEV vakfının yaptığı “Türkiye Sokak Canlarını Seviyor” adlı sosyal projeye imzasını atmıştı.

‘Haydi, Haydi Spora’ sloganıyla maratona katılan İnler, organizasyon öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İki sene önce kurduğu ISEV için koşuya katıldığını ifade eden tecrübeli futbolcu, “İki sene önce bir vakıf kurdum. Durumu olmayan çocuklara yardım etmek için. Bu ülkeye borçluyum ve bir şeyler vermek istiyorum. Spor önemli bir şey. Onun için katılıyorum. İnşallah ilerleyen zamanlarda da çocuklarımıza yardım ederiz” şeklinde konuştu.

Beşiktaş için küçük bir jest

Beşiktaşlı taraftarların Siyah Beyazlı kulübe yardım için başlattığı kampanyaya destek olan İnler, “Bunu çok ön plana çıkartmak istemiyorum. Benim nereden geldiğimiz herkes biliyor. Küçük bir jest Beşiktaş için. Herkes beni biliyor, taraftarlar beni tanıyor. Onun için başka bir şey söylemeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

Etiketler: Ali Yerlikaya Colman Deagen Ekrem İmamoğlu Fatih Cintımar Gökhan İnler Mehmet Muharrem Kasapoğlu Renay Onur Vodafone 41. İstanbul Maratonu