Haber Detayı
2021-02-09 01:29
Sezgilerimde yanılmam!

Sevgili sporvitrini.com okurları, sitemizin yeni hali gerçekten çok güzel oldu. Yakında çok daha yenilikleri olacak Erden Aktoğu ve ekibinin.

Sezgilerimde yanılmam!

Sevgili sporvitrini.com okurları, sitemizin yeni hali gerçekten çok güzel oldu. Yakında çok daha yenilikleri olacak Erden Aktoğu ve ekibinin.

Spora da tüm herşey gibi neredeyse bir yıldır ara verdik gibi. Uzun bir süredir de yazamadım. Bu nedenle şöyle ortaya karışık bir spor menüsü sunayım, panoramik bir yazı yazayım dedim.

Pandeminden dolayı tüm spor branşları biraz askıda gibi. Sakın yanlış anlamayın askıda ekmek kampanyasından bahsetmiyorum…

Her neyse salon sporlarında neler oluyor bir bakalım öncelikle.

Bana göre pek bir şey olmuyor, sporcular her gün antrenmanlarına devam ediyor.

Birkaç branştan bahsetmek istiyorum. Belki de kamuoyu bu branşları pek bilmiyor.

Adı mı… Modern pentatlon. Modern pentatlon beş disiplinden oluşup, dört etkinlikte organize ediliyor. Bunlar eskrim, yüzme, binicilik, laser-run (atış ve koşu) dur.

Bahsetmek istediğim çok başarılı bir federasyon ve onun değerli başkanı var.

Modern pentatlon ve başkan Veli Ozan Çakır…

Yönetimi de aynı başkanı gibi 7/24 çalışıyorlar.

Merak edenler için söyleyeyim; Lütfen bu branşın sporcularını ve yönetimini takip edin. Yakın zamanda öne çıkacak bir branş, yükselen bir değer olarak altını çiziyorum.

Sezgilerimde yanılmam…

Gelin biraz da  E-Spor Federasyonunun altında çalışmalarını sürdüren HADO’dan söz edelim. HADO E-Spor Türkiye Direktörü Koray Erdemir’den dinledim bu branşı ve ülkemizdeki yapılanmasını. Gerçekten çok heyecanlandım.

Yakın süreçte sonra spor sayfalarında, spor sitelerinde ve görüntülü medyada HADO’dan çok bahsedileceğinin altını çizen Koray Erdemir’i dinledikten sonra arama motorunda küçük bir gezinti yaptım. İnanın o kadar çok habere rastladım ki. Çok mutlu oldum.

Koray beye E-Spor’dan farklarının ne olduğunu sordum. HADO’yu diğer e-sporlardan ayıran en önemli özelliğin, oyuncularının masa başında sabit kalmayıp hareket edebilme ve buna bağlı olarak fiziksel aktivite sağlaması olduğunu vurguladı.

Erdemir, ülkemizin HADO ile 22 Ekim 2019 da tanıştığına dikkat çekti.

Bu yazıda mücadele sporlarından söz etmeyeceğim. Çünkü şu sıralarda karate, tekvando ve judoda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Olimpiyatlarda madalya şansımız olan bu branşlardaki sporcu kardeşlerim düzenli bir şekilde antrenman ve kamp çalışmalarını sürdürüyor.

Ata sporumuz güreş hep aktif. Başkan Musa Aydın, faaliyetten faaliyete koştuklarını söylüyor. Ben de yakından takip ediyorum. Güreş bizim ata sporumuz, madalya umudumuz. Güreş camiasını ve sporcuları kutluyorum.

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar da kelimenin tam karşılığı arı gibi çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde alolaştık; “Kenya’ya uçuyorum” dedi.

Arkadaşlar, "Konya değil, Kenya" dedi yanlış anlaşılmasın hani. Hafta sonu döneceğini söyledi.

Bu arada geçtiğimiz günlerde İstanbul başarılı bir atletizm organizasyonuna imza attı. Ataköy Atletizm Salonu'nun ev sahipliğinde geçen sene yaşamını yitiren Türkiye Atletizm Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Selahattin Yıldız hocamızın anısına düzenlenen yarışlar heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu. Selahattin Yıldız hocam, ışıklar içerisinde uyu. Türk atletizmi emin ellerde.

Boks’ta faaliyetler tam gaz devam ediyor. Cidden takip etmekte zorlanıyorum. Tebrikler Eyüp Gözgeç başkanım. Burada yönetimin de hakkını yemeyelim. Başkanla çok uyumlu çalışıyorlar. Tokyo Olimpiyatları’nda bokstan madalya umudum var.

Burada İstanbul Boks il temsilcisi Metin Özkan, kardeşimden iki cümle bahsetmek istiyorum. Tüm kulüpleri şu pandemi döneminde tek tek gezerek eksiklerini gidermeye çalıştı. Sağolasın Metin Özkan seni gönülden kutluyorum. 

Birer raket sporu olan tenis, badminton ve masa tenisindeki çalışmalar da aralıksız sürüyor.

Özellikle Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş için bir parantez açmak ve göreve geldiğinden beri Türk tenisinde çıtayı yukarıya doğru çıkardığını söylemeliyim. Sporcularımız artık Avrupa kortlarında rakipleriyle başa baş mücadele edebiliyor. Başkan Durmuş ve ekibi çok iyi çalışıyor gerçekten. Sporcu kardeşlerimiz de yöneticilerinin gayretleri karşısında azimle çalışmalarını devam ettiriyor.

Badmintondan söz etmeden geçemeyeceğim. Sevgili başkan Murat Özmekik, bir sporcu gibi, aslında gibisi de fazla bence. Hem iyi bir sporcu, hem de iyi bir yönetici. Sporcu sayısı da her geçen gün çığ artıyor. Tebrikler başkan.

Gelelim Masa tenisine burada da özverili bir çalışma var. Çok net görülüyor. Medya ayağına Murat İlter, kardeşimiz geldikten sonra, masa tenisi çok önemli bir ivme yakaladı. Bu çıkışı da sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta bizleri rahatsızlığıyla üzen ancak, daha sonra  sağlığına kavuşarak sevindiren masa tenisi ailesinin sevilen ismi, Beşiktaş Masa Tenisi Şubesi İdari Menajeri Sabahattin Sabrioğlu’na bir kez daha, “Geçmiş olsun” diyorum. Geçirdiği anjiyo sonrası durumu şu sıralarda çok çok iyi olan Sabahattin hocamıza sağlıklı günler diliyorum.

Ve son olarak bir iki cümle de futbol diyelim. Oynanan son derbide Fenerbahçe-Galatasaray karşılaştı. Her iki taraf da kazanabilirdi. Gülen taraf Galatasaray oldu.

Maçın ardından o çok bilmiş ve de, “Kerameti kendinden menkul” futbol ulemaları (!) neler söyledi neler…

Yeter be kardeşim. Bu sefer kazanan Galatasaray, kaybeden Fenerbahçe oldu. Bazen böyle oluyor. Favori gösterilen takım kaybediyor. Futbolun güzelliği de bu işte.

Kalın sağlıcakla…

Etiketler: