Bizi takip edin
Abone olun
Bizi takip edin

Sporcu için uykunun önemi!

  • 0 Yorum
  • 97 Görüntüleme
Uyku, sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Sporda yorulmak kadar dinlenip toparlanmanın önemini bilmeyen sporcu kalmamalı. Egzersiz, beslenme, stres,, uyku, mahşerin dört atlısıdır. Her zaman yazdığım gibi siz sporcular egzersiz yaparken, yerken, stres altında gelişemez, evde dinlenirken uyurken gelişirsiniz. Çok iyi antrenman yapan, iyi beslenen fakat hiç iyi uyuyup dinlenemeyen bir sporcuyu gözlerinizin önüne getirin. Normal spor yapmayan bir kişi bile uyumadığında Lapa gibi yorgun, çirkin çıkar karşınıza, stresi de caba… Mahşerin dört atlısında biri zayıfsa zincirin en zayıf halkasından kopması gibi darmadağın olur insan. En iyi gelişmenin olması için en iyi uykunun uyunması gereği spor fizyologlarını meşgul etmiştir hep. Bu dört atlının her biri öteki kadar önemlidir. Bu yazının tamamını okuduğunuzda inanıyorum bana hak vereceksiniz. Ne yaparsanız, ne kadar iyi çalışıp iyi beslenirseniz beslenin iyi bir uykusuz asla istenilen seviyeye gelemezsiniz. Bu faktörlerin hepsi birbirini etkiler bu biliniyor ama uyku, dinlenme, toparlanma güne ve antrenmana taze enerjik başlamanız için en çok ihtiyacınız olan şey. Bu faktörlerin dördünün de yüzde yüz bir araya getirdiğinizde işte ertesi gün patlama yapar verimli bir antrenman çıkarabilirsiniz Süper oktanlı benzinle çalışan bir ferrariye doğal gazla çalışan bir fiyatla asla geçemezsiniz. Her gün lahmacun, pide, ekmek, kek yiyen biride harika beslenen bir yabancı sporcuyu geçemez. Metallerin bile bir yorgunluk sınırı, zamanı var… Bunların hepsini yanlış veya eksik yaptığınızda gitmeyin antrenman salonuna bu faydadan çok zarar verecektir, çivi çiviyi sökmez. Gidin evinize güzel bir uyku çekin tazelenip yenilenin ve öyle antrenmana gidin. Haydi bakalım şimdi yatağa… Kalk borusu çalana kadar mışıl mışıl bebek gibi uyuyun.

Etiketler : spor sporvitrini.com Uğur Öztürk

Kategoriler : Manşet Yazarlar

Yorumlar

İlginizi Çekebilir
Bu yıl 15’si koşulacak
Dünyanın en iyi sekiz yarı maratonu listesine giren Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun 15’incisi 20 Eylül Pazar günü koşulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un sponsorluğunda düzenlenecek Vodafone 15. İstanbul Yarı Maratonu, 20 Eylül Pazar günü Tarihi Yarımada’nın eşsiz manzarası eşliğinde gerçekleşecek. World Athletics tarafından Altın Kategori’ye yükseltilerek dünyadaki en iyi 8 Yarı Maraton listesine giren Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, dünya maratonlarının pek çoğunun ertelendiği veya iptal edildiği bir dönemde pandemiye dair tüm etkinlik kriterlerini yerine getirerek gerçekleştirilecek. Kategori ve kişi sayısında sınırlama var Yeni normal dönemde geniş katılımlı etkinliklerin hazırlıklarını yaparken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan “Kovid-19 Kitlesel Etkinlikler Rehberi” kriterleri gereği kategorilerde ve kişi sayılarında sınırlamaya gidildi. Her yıl 10K ve 21K etaplarından oluşan İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl yeni normal dönem önlemleri ile sadece 2.500 Yarı Maraton/21K koşucusu ile koşulacak. Her ayrıntı düşünüldü Başlangıç noktasında metrekare başına düşen kişi sayısından bekleme alanındaki düzenlemeye kadar her ayrıntı tek tek düşünülerek yapılan çalışmalara ve alınan kararlara sporcular www.istanbulyarimaratonu.com adresinden ulaşabilecek. İstanbul’un marka değerini yükselten, kentin uluslararası düzeyde tanıtımı için önemli bir yere sahip olan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu atletlerin kendi derecelerini geliştirebilmelerine olanak tanırken, Kasım ayında gerçekleşecek maraton öncesi hazırlıklarının en önemli adımı haline geliyor.

Süper Lig Puan Durumu


TakımPuan
1.aytemi̇z alanyaspor 6
2.göztepe a.ş. 4
3.beşi̇ktaş a.ş. 4
4.fraport-tav antalyaspor 4
5.fati̇h karagümrük a.ş. 3
6.galatasaray a.ş. 3
7.atakaş hatayspor 3
8.büyükşehi̇r beledi̇ye erzurumspor 3
9.fenerbahçe a.ş. 3
10.hes kablo kayseri̇spor 3
11.i̇tti̇fak holdi̇ng konyaspor 1
12.trabzonspor a.ş. 1
13.gençlerbi̇rli̇ği̇ 1
14.yeni̇ malatyaspor 1
15.yukatel deni̇zli̇spor 1
16.çaykur ri̇zespor a.ş. 0
17.mke ankaragücü 0
18.kasimpaşa a.ş. 0
19.gazi̇antep futbol kulübü a.ş. 0
20.demi̇r grup si̇vasspor 0
21.medi̇pol başakşehi̇r fk 0

Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

www.sporvitrini.com © 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.

"www.sporvitrini.com" Basın Ahlak İlkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. Spor haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. ‘www.sporvitrini.com’da yayınlanan tüm haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve ‘www.sporvitrini.com’un ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. ‘www.sporvitrini.com’ da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.sporvitrini.com sayfalarında yer alan ve ayrı bir sayfada açılan harici linklerin sorumluluğunu almaz.sporvitrini.com web sitesinde yer alan tüm sayısal veriler, istatistikler ve tahminler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri olup; ilgili konu hakkında sporvitrini.com'un genel görüşünü yansıtmaz. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan,eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sporvitrini.com sorumlu tutulamaz.

Tasarım ve Programlama: Erdem FIRAT & Hicabi ERDEM