Namık Kemal Aydın

Namık Kemal Aydın


  • namik@sporvitrini.com
  • 5 Yazı
  • 23 Ağustos 2017 Tarihinde Aramıza Katıldı.

VAR iflas etti!..

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından geçtiğimiz sezon uygulanmaya başlayan VAR sisteminin yanlışlıklarından ve hakemler arasındaki güvensizliği çoğalttığından daha önce bahsetmiştim. Süper Lig maçlarının başladığı ilk haftadan bugüne kadar uygulanan VAR sisteminin, ne kadar yanlış uygulamalara sahne olduğu görülüyor. Hele son haftalarda oynanan maçlardaki VAR hataları, herkesi birbirine düşürdü. Hakemler kendi aralarında büyük bir kaos yaşamaktadırlar. Öyle ki; VAR hakemleriyle, maçı yöneten orta hakemler arasında iletişim kopukluğu yaşanmakta ve ortaya bir karar karmaşası çıkmaktadır. Bunda da, takımların aleyhine birçok hatalı kararlara hakemler istemeseler de ortak olmaktadırlar. VAR sistemi, haksızlıkları en aza indirmek için uygulanmaya konmuştu. Gel gör ki; VAR hakemleri de, maçı yöneten hakemler de aynı statüdeler. Şayet bunlar arasında kıdem ve klasman farkı varsa, işte o vakit çelişkiye düşmekle beraber, VAR'a olan inanç bariz şekilde azalır. Son haftalarda, VAR sisteminin bizim ülkemizde faydalı olamayacağını savunan, onlarca spor yorumcusu ve spor yazarı boy gösteriyor. Aynı zamanda VAR sistemine spor yorumcularından sonra, spor yöneticileri de karşı çıkmaya başladılar. VAR sistemi uygulamasına geçen birçok ülke, bu sistemden şikayet etmeye başladı. İngiltere Premier League'de uygulamaya başlanan VAR sistemi, hakemler tarafından hiç rağbet görmemiş, VAR monitörleri sahanın bir kenarına bırakılarak, yalnızca VAR odasıyla irtibat kurulmuştur. İngiltere, Fransa ve birçok batılı ülkede, VAR sistemi polemiklere sebep olmuş ve büyük haksızlıklara imza atmıştır. Ülkemizde son hafta oynanan Kayserispor Fenerbahçe, Trabzonspor Göztepe, Kasımpaşa Yeni Malatyaspor başta olmak üzere birçok maçta VAR faciaları yaşanmıştır. VAR sisteminin yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen birçok Avrupalı ve yerli eski futbolcularla yöneticiler, VAR'ın futbolu olumsuz etkilemeye devam edeceğini, bunun sonucunda da hakemlerimiz tarafından ya bilerek ya da bilmeyerek yanlış kararlara imza atacaklarından kimsenin şüphesi olmasın. Daha önce de önerdiğim gibi VAR sisteminden vazgeçip, voleybol ve basketboldaki gibi görüntülü sisteme geçilmelidir. Bu sistemde, her takıma maç boyunca iki itiraz hakkı tanınmalıdır. Hem hatalar en az indirilecek hem de oyunun temposu düşmeyecektir. VAR sistemi artık iflas etmiştir! Bu konuda yeni seçilen Kulüpler Birliği yöneticilerine büyük iş düşüyor. Bu sistemi iyice inceleyip, sebep olduğu haksızlıklara dur demelerini bekliyorum. VAR sistemi yerine, hakemlerimizi zor duruma düşürmeyecek bir sistemin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Sevgi ve saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları (5)

Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

www.sporvitrini.com © 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.

"www.sporvitrini.com" Basın Ahlak İlkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. Spor haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. ‘www.sporvitrini.com’da yayınlanan tüm haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve ‘www.sporvitrini.com’un ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. ‘www.sporvitrini.com’ da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.sporvitrini.com sayfalarında yer alan ve ayrı bir sayfada açılan harici linklerin sorumluluğunu almaz.sporvitrini.com web sitesinde yer alan tüm sayısal veriler, istatistikler ve tahminler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri olup; ilgili konu hakkında sporvitrini.com'un genel görüşünü yansıtmaz. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan,eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sporvitrini.com sorumlu tutulamaz.

Tasarım ve Programlama: Erdem FIRAT & Hicabi ERDEM