Sadık SÖZTUTAN

Sadık SÖZTUTAN


  • sadik@sporvitrini.com
  • 5 Yazı
  • 25 Nisan 2016 Tarihinde Aramıza Katıldı.

Şaşacak ne var?

Türk futbolunun yerlerde sürünmesine şaşmalı mıyız? Futbolumuz bu ise 2000 ve 2002’de olan neydi? 71 milyonluk bir ülkeden 11 yıldız çıkmaz mı? "Paraysa para kardeşim, bu ülkede futbolcuya ödenen para kime ödeniyor…" mu? Hayır! Sorular bunlar değil! Bence doğru soru "Niye böyle çöktük?" değildir. Doğrusu, "O zaman nasıl başarmıştık?" olmalıdır. Yani şaşılacak olan bugün değil, o gündür. Çünkü, yarım asırlık çorak futbolumuzun 2000-02 döneminde bir "yeşillikler şöleni" vardır.   *** *** ***   2000 ve 2002'de olan şudur: Bir "damar" yakalamıştık; Hakan Şükür, Okan Buruk, Emre Belözoğlu, Suat Kaya, Hakan Ünsal, Ergün Penbe ve Ümit Davala’nın aynı dönemde futbol oynamış olması birinci şanstı. Türkiye'nin gördüğü en iyi kaleci (Taffarel), en iyi defans oyuncusu (Popescu) ve en iyi orta saha oyuncusunun (Hagi) aynı anda transfer edilmesi ikinci şanstı. Bir de aç, gözünü dışarıya dikmiş, sürekli kendini geliştiren bir teknik adam (Fatih Terim)... Bu üçlü buluşma önce UEFA Kupası’nı getirdi, sonra 2000 Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale çıktı, 2002'de de Türkiye’yi zirveye çıkardı. Artık ne o "altın nesil Türkler", ne o yabancılar, ne de o hoca var!   *** *** ***   Türkiye Şükür'ün, Hagi'nin, Terim'in yerine yenisini koyamadı. 71 milyondan 11 yıldız çıksaydı, Çin sürekli dünya şampiyonu olurdu. Parayla saadet olsaydı Brunei Sultanlığı futbolun dominantı olurdu. Federasyonun bu kadar tartışıldığı, hakemlerden bu kadar medet ve menfaat umulduğu, kulüp yöneticilerinin bu kadar yeteneksiz olduğu bir ülkede nasıl bir futbol bekliyordunuz ki? Hasbelkader biraz sivrilen sporcusunu hep beraber paçasından tutup aşağı çeken, değerlerine saldırarak şöhret olan medyası ile bu ülke bundan fazlasını hak etmiyor!   *** *** ***   "Sporcu ahlâkı ile yarışan" rakipleri karşısında sadece "kazanma hırsı" ile ayakta durmaya çalışıp; yenme ihtimali ortadan kalkınca canavarlaşan bir futbol anlayışımız var bizim... Bakın uluslararası maçlara; rakip futbolcunun hayalarını dağıtmamız bundandır; tekme, kafa atmamız bundan... En büyük atletini harcamış bir milletiz biz; en büyük haltercisini de, en büyük futbolcusunu da… Neye şaşıyoruz ki? 2000 ve 2002'ye şaşmalıyız, asıl... Büyük spor adamı merhum Sinan Erdem bir toplantıda şöyle demişti: "Bana bir gün 'Spor sistemi nasıl olmamalı?' diye sorarlarsa, 'Türkiye'deki gibi' diyeceğim."

Yazarın diğer yazıları (5)

Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

www.sporvitrini.com © 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.

"www.sporvitrini.com" Basın Ahlak İlkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. Spor haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. ‘www.sporvitrini.com’da yayınlanan tüm haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve ‘www.sporvitrini.com’un ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. ‘www.sporvitrini.com’ da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.sporvitrini.com sayfalarında yer alan ve ayrı bir sayfada açılan harici linklerin sorumluluğunu almaz.sporvitrini.com web sitesinde yer alan tüm sayısal veriler, istatistikler ve tahminler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri olup; ilgili konu hakkında sporvitrini.com'un genel görüşünü yansıtmaz. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan,eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sporvitrini.com sorumlu tutulamaz.

Tasarım ve Programlama: Erdem FIRAT & Hicabi ERDEM